„Те се изваждат от съхранение, за да бъдат заровени в земята или да стрелят от затворени позиции, заменяйки самоходните оръдия“, казваха те…
Е, да, да… Много ли си заровихте? Много ли стреляха?
Измина по-малко от половин година, а Т-62 пробиват отбранителните линии като ОБТ.
Този кадър е прекрасен. Т-62МВ с КМТ-6, окачен с ДЗ Контакт-1, върху металополимерни блокове.
Факт е, че инсталирането на метални полимерни блокове или ДЗ Контакт-1 на танкове Т-62 позволи да се повиши жизнеспособността срещу танкове от този период – 60-те години на миналия век, тоест оръдия с калибър до 115 mm, както и пехотни оръжия, РПГ-7.
Ако говорим за съвременни оръжия, например 125-милиметрови бронебойни подкалибрени и кумулативни снаряди,
както и противотанкови системи, например “Стугна-П”, да не говорим за Javelin, които пробиват тази многопластов пай с гръм и трясък. Тоест увеличаване на защитата на бронята без особено въздействие върху танка? Не е точно така…
Има въздействие върху танка и то значително. Факт е, че когато върху Т-62 бяха монтирани метални полимерни блокове, ударът върху шасито му се увеличи доста. Повишеният натиск върху пътните колела доведе до деформация на гумите и повишено износване на стандартните компоненти.
Опашките на балансира нон-стоп отказват поради голямото натоварване на окачването. Консумацията на енергия на хидравличните амортисьори се намалява и разрушаването на болтовите закрепвания на короните на задвижващите колела се ускорява поради увеличените теглителните сили.
В допълнение, танкът, който и биз това не беше много подвижен и имаше максимална скорост от 50 км/ч, значително намали характеристиките си след инсталирането на комплект за пасивна защита. А сега да си представим каква ще бъде мобилността на Т-62 с комбинирани блокове и ДЗ Контакт-1 и дори противокумулативни решетки, трал, стара…
Танкът получава голямо натоварване от бронята, което в съвременния бой ще го спаси само от РПГ-7, като същевременно значително намалява неговата мобилност и надеждност. Много.
Та какво постигнаха по този начин руските така да ги наречем “разконсерватори” на танкове?
Източник: Александър Коваленко