„Курската операция ще влезе в историята“: защитниците на Украйна, разказват от фронтовата линия как са направили про́бива и с какво са се сблъскали

„Курската операция ще влезе в историята“: защитниците на Украйна, разказват от фронтовата линия как са направили про́бива и с какво са се сблъскали

Курската операция се превърна в уникално явление не само за цялата кампания на Силите за отбрана на Украйна след пълномащабното нахлуване в Русия през 2022 г., мнозина я сравняват с Втората световна война. Едно от основните челни подразделения на тази операция беше 225-ти отделен щурмови батальон на ВСУ. Имах късмета да говоря с тези, които са били в острието на атаката.

От първите дни на Курската операция частите на 225-ти ОЩБ отговарят за пробива в отбраната на противника и възможно най-дълбокото навлизане в Курска област на РФ. Но основният ефект, който оказа операцията от 6 август върху мнозина, е пълната изненада и неразбиране на случващото се: докъде може да се стигне? Специално внимание заслужава и нивото на секретност, за което просто нямаше как да не попитам командирите и войниците от батальона.

– Когато вашата част влизаше в Курска област, вие знаехте ли къде отивате?

Олег Ширяев, командир на 225-ти ОЩБ: Разбира се, бяхме наясно.

Швед, командир на 1-ва щурмова рота: Да, първата цел беше да се пробие отбранителната линия, за да могат другите подразделения да навлязат дълбоко в Курска област.

Сан Санич, командир на ротата за огнева поддръжка: Разбрахме за мястото на операцията около ден преди началото й. Преди това всички бяхме информирани, че отиваме в Сумска област.

Чип, командир на щурмова рота на 225-ти ОЩБ: Да, пълно разбиране къде отиваме и какви са задачите. Те ни бяха поставени няколко дни преди това и доведени до знанието на личния състав.

– Имаше ли преди това във вашето подразделение някаква по-различна, по-интензивна подготовка? Тоест чувстваше ли се, че ви подготвят за нещо сериозно?

Швед: Подготовката беше най-високата за цялата история на тази война, но времето беше малко. Нищо не се усещаше, просто имаше добър боен дух.

Сан Санич: Част от батальона (а именно специалните щурмови роти) преминаха засилена подготовка, но те при нас винаги са на максимални обороти. Тактика, медицина, сапьорска работа, картография, „Коприва“, ориентиране в местността, комуникация… Другата част от батальона държеше отбраната в Часив Яр и оттам беше прехвърлена в Сумска област.

Чип: Ние винаги се готвим усилено и интензивно, след всяка приключена бойна задача преминаваме доокомплектоване.

– През кои локации сте преминали от 2022 г. насам и как можете да оцените уникалността на Курската операция в сравнение с предишния опит в зоната на бойните действия в Украйна?

Олег Ширяев: Преминахме през боевете в Харкивска област, Донецка област. В Часик боевете бяха по-трудни, отколкото в Курщина.

Сан Санич: Нашият батальон премина през най-горещите точки – Харкивска област, Бахмут, Макиивка, Горливка, Авдиивка, Часив Яр. Всяко място е различно, и воденето на бойните действия, и използваните оръжия, и оборудването се различават взависимост от локацията. Началото на Курската операция беше динамично, рейд на броня с подкрепата на тежки картечници. Изненадата и скоростта изиграха основна роля в тази операция.

Чип: Да, операцията в района на Курск е необичайна и нова.

– Каква съпротива срещнахте в Курска област у противника, бяха ли готови руснаците за такъв сценарий? И ако не, колко чувствителна е разликата в подготовката на тяхната курска групировка в сравнение с вашето подразделение?

Олег Ширяев: Те бяха хвърлили всичките си основни сили към Покровск, Харкивска област. Когато започнахме операцията, това беше удар в слънчевия сплит за врага, но не бих казал, че тук имаше малка концентрация на войски. На всички взводни и ротни опорни пунктове имаше съответното количество войски. Те разбираха, че ще настъпваме.

Швед: Никога не съм подценявал врага, просто ние сме по-добре сформирани и по-мотивирани от ВС на РФ.

Сан Санич: Руснаците не бяха готови, на първа линия стояха наборници, млади момчета, които още не бяха видели живота – те се предаваха охотно, съпротивата беше минимална. Контрактниците и “Ахмат” избягаха първи, и изоставиха наборниците. Ако сравняваме подготовката на нашия батальон с противниковата, то нашата подготовка и мотивация е в пъти по-висока от тази на противника.

– Имахте ли пленени руснаци и колко бяха взети в плен от вашето подразделение? Ако можете да говорите за това.

Олег Ширяев: Нашият отделен щурмови батальон взе над 50 пленници

Сан Санич: Това са наборници, мобилизирани, кадировци, африканци – мешана туршия.

– Имаше ли трофейна техника и колко? Какво ви попадаше най-често като трофей и имаше ли интересни, необичайни екземпляри?

Сан Санич: Имаше малко техника, взехме някои трофеи, но не много, защото ние сме щурмови батальон и вървим първи. А тези, които идват след нас, вероятно са събрали нормално трофеи.

Швед: Най-често срещаните сред трофеите бяха автоматите, които служат в окопите на момчетата като резервно оръжие, моето подразделение не е срещало необичайни трофеи.

– В какво се проявиха слабите и силните страни на курската групировка на руските окупатори? Как изглежда тази групировка сега, след няколко седмици боевеи?

Олег Ширяев: Руснаците прехвърлят сили, значително подсилиха групировката си войски. Тук работят няколко бригади морски пехотинци, 810-та бригада.

Швед: Слабата им страна е, че нямат никаква идея какво да правят. Силни страни са авиацията и дроновете. Сега тяхната групировка просто не разбира къде се намираме ние, защото непрекъснато се придвижваме напред, те не разбират къде да ни хванат. Състоянието им не е много добро.

Чип: Слабите са, защото нямат съгласуваност и командването им изостави своите бойци и избяга.

– Какво според вас липсваше на нашата групировка при изпълнението на поставените задачи в КО, за да бъде постигната максимална ефективност?

Швед: В нашето подразделение всичко беше достатъчно. Нашето подразделение изпълнява всички задачи на 100% и дори повече.

Сан Санич: Всички задачи бяха изпълнени от нашето подразделение на 100% и в срок. Ако имаше задача да стигнем до Курск или някъде другаде, тогава и тя щеше да бъде изпълнена. Такава задача не нямаше.

Чип: Според мен всичко беше много добре обмислено. Проблемите, с които се сблъсквахме, бяха решавани моментално.

– Как можете да оцените моралния дух на руснаците и решимостта им да защитават своята суверенна територия?

Олег Ширяев: Техният морален дух е достатъчно висок. Не трябва да подценявате врага.

Швед: Мога да го оценя доста добре, тъй като врагът оказа съпротива. Ако всичко беше толкова просто, нашите резултати щяха да са по-добри.

– Според вас лично какъв ефект може да има в бъдеще (или вече има) Курската операция върху цялата война?

Олег Ширяев: За последните 400 години, от времето на Сагайдачний, това е едно от най-сериозните навлизания на територията на врага, извършено от украински войски.

Сан Санич: Да се ​​изтеглят войските на противника от нашата територия, да се прехвърлят бойните действия на територията на Русия, да се създаде вътрешно напрежение в обществото, недоволство от действията на властите и др.

Чип: Според мен ще има голям успех и влияние върху хода на войната, което ще остане в историята.

P.S. За изминалия месец от началото на Курската операция, в украинското (и не само) информационно пространство имаше много критични и песимистични мнения относно целесъобразността на тези действия. Но, както виждаме сега, ефектът е налице и самите бойци от първата линия в Курска област отбелязват важността и високата резултатност на операцията.

За себе си искам да кажа, че се радвах да общувам с воините от 225-ти ОЩБ, които вече записаха имената си в историята на войните и конфликтите като един батальоните, които първи стъпиха на територията на Русия след Втората световна война. И с това разрушиха мита за непобедимостта и непристъпността на РФ с нейните ефимерни червени линии.

Олександр Коваленко

Материалът е публикуван в рамките на съвместен проект OBOZ.UA и групата “Информационна съпротива”.