Александър Коваленко: Приднестровието…

Александър Коваленко: Приднестровието…

Отново е неспокойно около Приднестровието. Вярно е, че предимно информационно.

Това безпокойство е свързано с факта, че на 28 февруари в Приднестровието за първи път от 18 години ще се проведе конгрес на депутатите от „ПМР“, в рамките на който може да бъде озвучено обръщение към путин „да приеме“ републиката в русия. Очаква се по време на обръщението си към Федералното събрание на руската федерация путин да озвучи този призив и да го приеме.

Смята се, че това ще позволи на русия да отвори втори фронт и да започне военна операция от територията на Приднестровието в района на Одеса.

Ами, какво пък… 

Към момента няма признаци за формиране на настъпателни групи на територията на Приднестровието. Въоръжените формирования на Приднестровието са в “постоянна” бойна готовност. Основно силите и средствата са съсредоточени за осигуряване защитата на 1411-и артилерийски склад в Колбасная и летище Тираспол.

Също така тази седмица 3-та мотострелкова бригада в Рибница проведе редовни командно-щабни учения… по карти. По време на тези командно-щабни учения беше използван сценарият за привеждане на бригадата в бойна готовност „Пълна“ в условията на внезапна атака на противника и активни действия на диверсионни и разузнавателни групи; организиране на отбраната на населени места и важни обекти; провеждане на отбранителна битка.

Също така си струва да припомним, че числеността на руския контингент в Приднестровието е около 1700 личен състав. Това е, грубо казано, 2 БТГр. Незаконните въоръжени формирования на територията на Приднестровието са около 7,5 хиляди личен състав или 9 БТГр.

Технически ситуацията е приблизително следната:

Танкове – 11 бр., т.е. боеспособна рота на танковете Т-64Б/БВ и Т-72. Най-малко 30 единици T-64Б/БВ, T-72 и T-55 в не боеспособно състояние.

Бойни бронирани машини – около 150 бойни машини от типа БМП-1/2, БТР-60\70\80, БРДМ-2 и МТ-ЛБ. Отново, не всички от тях са в бойно състояние.

Цевна артилерия – до 60 единици, а именно 122-мм гаубици Д-30, 85-мм дивизионни оръдия Д-44 и 10-мм противотанкови оръдия МТ-12.

РСЗО – 20 броя 122 мм БМ-21 „Град”/ВВ-21.

Тоест, общият вражески потенциал е 11 БТРг. Но има един нюанс.

Нюансът е в това, че те не могат да се считат за батальонно-тактически групи, тъй като нямат стандартно оборудване. В същото време дори техниката, която е на въоръжение на незаконните военни формирования на “ПМР” не цялата е боеспособна и частично е в неизползваемо състояние.

И ако си представим, че тази групировка, която трудно може да се нарече ударна, нахлуе в Украйна, то пълното й унищожаване ще отнеме до две седмици и не повече.

От друга страна, колкото и смешно да звучи, тази група войски представлява сериозна заплаха за Молдова, тъй като е много по-боеспособна сила от армията на Молдова. И точно това е заплахата за нас – поглъщането на Молдова от проруските сили и свалянето на легитимното правителство.

Да, за Украйна на сегашния етап заплаха от Приднестровието няма, или по-скоро тя е минимална. Но тук има заплаха за самата Молдова. По този повод не бих бил толкова спокоен. И искам да отбележа, че ситуацията се влошава от 2022 г. насам и последното пиково влошаване беше в края на февруари – началото на март 2023 г.

Всъщност, може би това е нещо като сезонно обостряне в москва – през пролетта те ще изострят ситуацията в Приднестровието и ще сплашат всички с ескадрила летящи  тирасполски изтребители?

Източник: Александър Коваленко