Днес, около 10:30 часа, руските окупационни войски (РОВ) изстреляха поредния реактивен дрон-камикадзе срещу Украйна. Това беше първото изстрелване през май и шестото от началото на април. Този полет не само потвърди вече регистрираните технически характеристики на тези безименни дронове, но разкри и нови, неустановени досега възможности, които подчертават степента на тяхната опасност.
Нови тактически възможности
Реактивният дрон, както и преди, летеше на височина 500 метра над морското равнище, но при пресичане на бреговата линия намали височината до 100 метра над земята, за да бъде по-малко забележим и по-малко уязвим за системите за противовъздушна отбрана.
Относно скоростта – най-неприятното е, че през по-голямата част от маршрута средната скорост на полета на реактивния дрон беше около 500 км/ч, както и в предишните случаи, но днес бяха регистрирани показатели от 750 км/ч и по-високи. Това означава, че 500 км/ч е неговата крайцерска скорост, а максималната, засега се смята за 750 км/ч, въпреки че очевидно може да достигне и над 800 км/ч. На практика, скоростните му показатели напълно съответстват на дозвукови ракети.
Маневреност и технически характеристики
Вторият, изключително неприятен момент е, че днес дронът демонстрира способност да извършва непредсказуеми маневри. Ако по-рано всички реактивни дронове имаха права траектория на полета, този път той направи завой към Вознесенск със скорост 250 км/ч под ъгъл 90°!
Това говори първо, че този дрон има аеродинамична схема не на летящо крило, а най-вероятно е от самолетен тип. В потвърждение на това предположение е фактът, че за извършване на маневра под такъв ъгъл от 90°, дрон по схема летящо крило трябва да намали скоростта повече. Тоест, говорим не за реактивен Shahed-136 или някаква “Бандерол”, а за неизвестен дрон именно от самолетен тип.
Второ, предвид факта, че през целия април при използването на реактивни дронове не са наблюдавани такива резки маневри, може да се каже, че в резултат на изпитанията в реални условия, тези средства са се сдобили с обновена, подобрена авионика. Това подобрение е отнело на РОВ само един месец.
Опасности и перспективи
Всичко това прави това средство за поразяване изключително опасно в перспектива, благодарение на скоростта, височините на приложение и възможността да извършва непредсказуеми маневри. Като се има предвид, че предишното използване на този дрон беше осъществено преди 3 дни, не е изключено и разширяване на тяхното приложение.
Също така, предвид факта, че до днес тези дронове не са летели по-далеч от Вознесенск, може да се говори за нерешен проблем с обсега на полета, който може да достига до 150 км. От друга страна, това говори за повишена опасност за Причерноморските области, дясната част на Херсонска, Николаевска и Одеска област. Именно те ще бъдат в най-близко време под повишена опасност от удари именно от тези реактивни средства, чието прехващане за украинската ПВО ще бъде много по-голям проблем, отколкото със Shahed-136.
На практика, по-нататъшният преход на РОВ, ако видят перспектива в това средство за терор, може да постави под въпрос проекта за FPV-прехващачи и да актуализира зенитните средства за противодействие. Но основата, както бяха, така и ще останат средствата за радиоелектронна борба (РЕБ) в тази ешелонирана структура. И ако в Николаев, макар и не напълно, но поне частично въпросът със защитата на града с базова РЕБ е решен, то в Одеса още дори не е започнато…
Като се има предвид как РОВ форсират развитието на проекта за реактивен дрон, няма да е изненада, ако масираните нападения срещу Причерноморските области вече през август-септември станат системно явление.
Сравнение с украинските разработки
Интересно е да се отбележи, че тези руски реактивни дронове показват характеристики, подобни на някои украински разработки. Украйна вече разработва свои ракетни дронове като Палянитса, Пекло и Рута, които имат максимални скорости съответно 500, 700 и 800 километра в час. Тези “ракетни дронове” са нов жанр оръжия, които Украйна разработва, представляващи еволюция от съществуващия арсенал от дронове с голям обсег в нещо, наподобяващо малка крилата ракета.
Руският дрон “Бандерол”, за който се споменава в текста, също използва реактивен двигател, за който се предполага, че е с китайски произход, позволяващ му да достига скорости от 400-500 км/ч. Поради реактивното си задвижване, украинските мобилни огневи екипи не могат да го свалят със стандартни наземни картечници.
Тази нова тенденция в дроновете показва, че войната на дронове в украинското небе продължава да се развива и придобива ново измерение с появата на по-бързи и по-маневрени безпилотни летателни апарати от двете страни.
Източник: Александр Коваленко