В събитието взеха участие над 600 производители на храна от целия свят. Сред тях беше и семейното предприятие „Балкански ястия“ от Болград, ръководено от етническия българин Сергей Русев и неговата съпруга Наталия Русева.
„Участието ни в този престижен панаир бе чест за нас и възможност да представим културното и кулинарно наследство на Бесарабия“, сподели Наталия Русева специално за рубриката „БГ Свят“ на БТА.
На украинския щанд посетителите имаха възможност да опитат и да се включат в майсторски класове и презентации, посветени на традиционните храни и продукти от различни региони на Украйна. Сред тях бяха месни ястия от „Балкански ястия“, млечни продукти от „Бринзарня“ (с. Приморское, Измаилски район) и вина от „Винария“(гр. Измаил).
Наталия Русева демонстрира традиционни български бесарабски хлябове, а посетителите имаха възможност да опитат милина (баница) и месни изделия, произведени от семейното предприятие.
Освен кулинарните предложения, украинската делегация представи и проекта „Пътят на виното и вкуса на украинска Бесарабия“, като в различни панели и конференции бяха обсъдени теми, свързани със „запазването на биологичното разнообразие и развитието на устойчиви хранителни системи в региона“, сподели Наталия.
Бесарабия е историческа област в Югоизточна Европа, между реките Днестър и Прут и долното течение на река Дунав, днес в Молдова и Украйна. Първите преселвания на българи в Бесарабия са в края на 18 в. – след Руско-турската война 1768-1774 г. Един от инициаторите за заселването на българи в южните територии на Бесарабия е генерал-фелдмаршал Пьотър А. Румянцев-Задунайски (1725-1796). От 1803 г. започва масово преселване на хиляди българи в Бесарабия (общо преселниците са около 400 000 души). Създадени са български колонии, основани са градовете Болград и Комрат и около 60 села, е посочено в Голяма енциклопедия България, 2011 г.
Източник: БТА
Снимки: Фейсбук страница на Балкански ястия