Наталия Чурикова
Членовете на Европейския парламент настояват за разследване на съобщенията за разкриването на мрежа за руско влияние върху европейски политици преди парламентарните избори през юни, съобщи списание Politico в петък.
Президентката на либералната група Renew Europe Валери Айер призова в писмо до председателя на Европейския парламент Роберта Мецола да проведе “спешен дебат” в парламента. „Ако настоящи членове на Европейския парламент или кандидати на предстоящите европейски избори са взели пари от руското правителство или техни пълномощници, или са били корумпирани от тях, те трябва да бъдат разкрити“, пише Айер в писмото.
Към шефката на Европейския парламент се обърна и депутатът от партията на “Зелените” от Холандия Бас Eйкхоут с призив за провеждане на разследване за евентуално подкупване на евродепутати.
В коментар за Politico заместник-прессекретарят на Европейския парламент Делфин Колар каза, че парламентът сега „проучва констатациите“ от разследването, публикувано от чешките власти.
Според данни на чешкото контраразузнаване (BIS), публикувани на 27 март, двама украински бизнесмени с влияние в информационната сфера в Украйна и тесни връзки с Русия са били основните играчи в мрежа за влияние, базирана в центъра на Прага и контролирана от проруски новинарски сайт, който публикува антиевропейски и антиукраински статии.
„Целта на тази група за влияние беше да действа срещу териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна на територията на Европейския съюз“, цитира BIS думите на чешкия премиер Петр Фиала.
Според чешките власти докладът от 300 страници описва подробно дейността на мрежата, ръководена от Виктор Медведчук, проруският олигарх и политик, обвинен в държавна измяна, и Артем Марчевски, бивш генерален продуцент на канал “112 Украйна”.
И двамата, както и регистрираната в Чехия медийна компания Voice of Europe (“Гласът на Европа”), чрез която се разпространяваха антиукраински истории и се плащаше на неназовани европейски политици, бяха включени в чешкия санкционен списък. Това означава, че сметките им в тази страна са замразени.
Както съобщава чешкото издание Denik N, за Медведчук е известно, че е бил прехвърлен в Русия и лишен от украинско гражданство, а Марчевски, вторият предполагаем член на мрежата за влияние, е влязъл в Чехия с първата вълна от бежанци от Украйна през пролетта на 2022 г. и живеел близо до чешката столица.
Редица европейски политици изразиха безпокойство от резултатите от разследването на чешките специални служби.
Белгийският премиер Александър де Кро каза по време на дебат в парламента на 29 март, че Русия е платила на някои членове на Европейския парламент да насърчават руската пропаганда и това изисква вътрешно разследване.
Холандският премиер Марк Рюте също каза, че съобщенията за политическа корупция сред европейските политици са “тревожни”. По думите му със случая са ангажирани и холандските специални служби.
“Това показва колко висок е рискът от чужда намеса”, каза Рюте преди заседание на кабинета в четвъртък. “Това е заплаха за нашата демокрация, нашите свободни избори, нашата свобода на словото, всичко.”
Чешки медии, позовавайки се на източници от разузнаването, съобщиха, че политици от Германия, Франция, Полша, Белгия, Холандия и Унгария са получавали пари от “Гласът на Европа”, за да повлияят на предстоящите избори за Европейски парламент. Германският вестник Der Spiegel съобщи, че парите са предавани в брой по време на тайни срещи в Прага или чрез криптовалутни борси.
Както обяснява в коментар за “Гласът на Америка” украинският изследовател на европейските дясно-радикални движения Антон Шеховцов, порталът “Гласът на Европа” беше виден и влиятелен сред ресурсите с антимигрантска ориентация.
„Това беше англоезичен сайт, който хората на Медведчук стартираха през октомври 2017 г. с антиимигрантска програма. Но през последните две години те се преместиха и към антиукраински теми. Започнаха със социални медии и имаха много последователи там, с 352 000 последователи само във Facebook. Това всъщност е огромно количество”, казва Шеховцов. Уебсайтът “Гласът на Европа”, който има 182 000 абонати в мрежата X, не отговори на многобройните молби на медиите за коментар.
Втората част от дейността на сайта беше свързана с “подкрепата” на десни радикални политици, на които се плаща за коментари в сайта, казва Шеховцов. По-специално чешките политици, които дадоха интервюта за сайта, са възмутени от действията на властите. Някои казват, че правителството действа по “методите на Гестапо”. Други казват, че “не са проверявали” сайта, който работел законно в страната и “не бил под никакви санкции”.
Според бившия министър на външните работи на Чешката република Кирил Свобода, който беше един от последните коментирали в “Гласът на Европа”, никой не му е предлагал пари.
Сред коментаторите на сайта бяха германски политици от крайнодясната партия “Алтернатива за Германия” (AfD). Списанието Der Spiegel посочва още Максимилиан Кра, евродепутат от германската партия AfD, и Петр Бистрон, германски политик от чешки произход, който е номер две в списъка с кандидати за изборите за Европейски парламент.
И двамата се изказаха положително за авторитарните режими, по-специално беларуския и руския. През 2021 г. и двамата политици се срещнаха с Медведчук в Киев, когато той беше под домашен арест.
Според Шеховцов, ако правоприлагащите органи на тези страни успеят да докажат факта, че политиците са действали в интерес на Русия за пари, това ще бъде сериозен удар по позициите на крайнодесните. Дори самият факт, че мрежата от руско влияние е разкрита, вече вреди на репутацията им, смята анализаторът. „Даването на пари за коментари или интервюта беше полулегален начин за „хранене“ на антиевропейски и проруски политици. Имайки предвид популярността на този ресурс, смятам, че това е доста сериозна стъпка от страна на чешките разузнавателни служби. Особено ако имат списък на хората, на които са дадени пари“, казва Шеховцов.
Както съобщава Ройтерс, полските специални служби също така заявиха, че Полша, като център на военни доставки от Запада за Украйна, се е превърнала в основна мишена за руските шпиони. Варшава обвинява Москва и Минск, че се опитват да дестабилизират ситуацията.
Полската агенция за вътрешна сигурност (ABW) заяви на 29 март, че е извършила претърсвания като част от съвместно разследване с други европейски служби за сигурност на предполагаем руски шпионаж.
Източник: holosameryky .com