Въпросът кога Русия ще остане без танкове напомня дискусиите от 2022-2024 г. за изчерпването на руските ракетни запаси. Отговорът е сходен: Русия няма да остане напълно без танкове, докато продължава производството, но капацитетът на това производство е ограничен, а съветските резерви – на изчерпване.
В момента единственият завод, който произвежда танкове „от нулата“ – „Уралвагонзавод“ – произвежда средно 6-7 танка Т-90М „Прорыв“ месечно. По-голямата част от работата обаче е свързана с ремонт и модернизация на съветски Т-72, извадени от складове или върнати от бойното поле.
Другите заводи (Омсктрансмаш, 103-ти, 61-ви, 163-ти БТРЗ) се занимават единствено с ремонт и модернизация на Т-80, Т-62, но не произвеждат нови машини.
Запасите от съветската техника не са безкрайни. Все повече редки модели като Т-80У, Т-90А и индийските Т-90С вече почти не се срещат в бойните състави.
Преди пълномащабното нахлуване Русия доставяше по 350-450 единици (нови, ремонтирани, модернизирани) годишно. През 2020-2021 г. се постига рекорд с над 700 броя, като поне 300 от тях са били стари БМП-2, извадени от складове и модернизирани.
Днес обаче тази схема е изчерпана. До края на годината Русия ще влезе в критичен дефицит на бойна техника. Новото производство не е в състояние да замести темповете на изчерпващите се съветски резерви.
Заключението е ясно: Русия няма да остане без танкове изцяло, но в рамките на тази година кризата с наличната бронирана техника ще премине от критична към колапс.
Източник: Александр Коваленко