Коваленко: Много въпроси относно “Сармат”.

Коваленко: Много въпроси относно “Сармат”.

Нищо не се променя в дивото блато. Както заплашваха целия цивилизован свят с ядрено оръжие, така и продължават да го заплашват. Но едно е да заплашваш с това, което имаш, 

и съвсем друго е това, което повдига редица недвусмислени въпроси… „Сармат“.

През 2022 г. все още жизнерадостният, нахален Дмитрий Рогозин заплаши Запада с най-новата междуконтинентална балистична ракета „Сармат“, която всъщност не съществуваше.

“Как така?”- ще възкликнат привържениците на „Сармат“, защото на 20 април 2022 г. от космодрума Плесецк беше извършено първото успешно тестово изстрелване на ракета. Точно така, първото и единствено…

Най-смешното е, че след само един тестов пуск, на 16 август 2022 г., беше подписан държавен договор за производство и доставка на междуконтинентални балистични ракети „Сармат“ за руските войски.

В този случай трябва да се разбере, че Сармат е много груба и много проблемна ракета. Например, първите тестове за изстрелване на междуконтиненталната балистична ракета „Сармат“, които бяха планирани за 2016 г., бяха извършени едва през 2018 г. и бяха възобновени след дълга пауза през 2020 г.

Тези забавяния са причинени от голям брой технически и технологични проблеми, възникнали по време на създаването и подготовката на ракетата за тестване.

Неспазвайки крайния срок за предоставяне на ракети „Сармат“ на комплексите „Авангард“, беше решено до 2027г. те да бъдат инсталирани на стари съветски междуконтинентални балистични ракети УР-100Н УТТХ, които не се произвеждат от 1985 г. Според плана за доставки на “Авангард”, 12 единици ще бъдат прехвърлени на войските от 2019 до 2027 г.

Но основното не са техническите и технологични възможности на руснаците да произвеждат ракети “Сармат”, а фактът, че според всички изисквания те не могат да ги пуснат в експлоатация след няколко години решаване на проблеми и само един успешен тестов пуск.

Например в СССР ракети от този тип са тествани няколко години преди да започне масовото им производство и са извършени десетки тестови изстрелвания.

Очевидно е, че Русия бърза и се стреми възможно най-бързо да прехвърли на войските така наречената междуконтинентална балистична ракета “Сармат”, която няма аналог в света. Но засега успяват само да се излагат с тази ракета, демонстрирайки не само производственото си безсилие, но и тоталното си безразсъдство. В крайна сметка ракета, която не е преминала всички етапи на тестване и ще трябва да носи ядрена бойна глава, е като бомба със закъснител, опасна преди всичко за своите създатели.

Източник: Александър Коваленко