Коваленко: освобождаването на Крим върви с пълен ход. Какви важни задачи изпълниха Силите за отбрана на Украйна

Коваленко: освобождаването на Крим върви с пълен ход. Какви важни задачи изпълниха Силите за отбрана на Украйна

Отговорът на Главнокомандващият ВСУ Олександър Сирски на въпрос на The Guardian относно временно окупирания Кримски полуостров от една страна отрезви привържениците на култа „всичко е загубено“, а от друга страна, допълнително притесни руските окупатори. Крим ще бъде върнат на Украйна. Но как е възможно това? Да, това вече се случва, ако не сте забелязали..

Преди пълномащабното нахлуване в Украйна, на въпроса дали е възможно връщането на окупираните територии по дипломатически път, отговарях, че такъв шанс е минимален, но съществува. При това първа ще се върне Луганска област, след това Донецка, но връщането на Крим може да отнеме десетилетия. Но след пълномащабното нахлуване, при въпроса за военното връщане на територии, отбелязвах, че полуостровът ще бъде освободен преди Луганска и Донецка област. И не съм променил мнението си.

Крим наистина е най-уязвимото звено сред всички временно окупирани територии на Украйна – особено в сравнение с Донецка и Луганска области, които имат стотици километри обща граница с Русия и много обширна логистика. Това позволява на руските окупатори да поддържат високо ниво на материално техническа поддръжка на войските си при всякакво развитие на събитията.

Полуостровът, дори на пръв поглед да е покрит от временно окупирания ляв бряг на Херсонска и Запорижка област, остава изключително уязвим по отношение на логистиката и може да бъде изолиран дори без предварителното освобождение на континенталния юг. При това този процес на създаване на условия за изолация вече е в пълен ход.

Черноморският флот се превърна във флотилия

През 2023 г. руските окупатори започнаха процес на изтегляне на Черноморската флотилия от полуостров Крим в Новоросийск (РФ), а някои кораби бяха изпратени в Каспийско море. Това е резултат от системните и методични удари по руската флотилия в Крим.

Окупацията на полуострова през 2014 г. беше обусловена включително и от факта, че Русия възнамеряваше да го използва като база за своя военен флот с последващ контрол над Черно море. Именно Черноморският флот, сега флотилия, трябваше да осигури защитата на Крим по морските граници и именно този компонент от 2022 г. насам е основната опора за окупаторите в гарантирането на сигурността на полуострова.

От първата половина на 2024 г. тази опора е позорно изгонена от полуострова със загуби, каквито Черноморският флот не е понасял от Втората световна война.

По същество може да се счита, че това е завършен етап от процеса на подготовка на условията за освобождаването на Крим.

Логистика

На 8 октомври 2022 г. се проведе първата резултатна операция по повреждане на Керченския мост, свързващ окупирания полуостров с континентална Русия.

Този мост беше и все още е една от основните логистични артерии, снабдяващи полуострова както за цивилни, така и за военни нужди.

Унищожаването на Керченския мост би подкопало критично възможностите на нашествениците за логистичната подкрепа за тяхната групировка войски не само на полуострова, но и на континенталния юг, по-специално на левия бряг на Херсонска област.

На свой ред унищожаване на логистиката в северната част на Крим, в района на Армянск и Чонгар, ще позволи ако не пълното изолиране, то значителното ограничаване на комуникацията с континенталния юг.

Ако тези условия бъдат изпълнени, Крим ще се окаже в полуизолирано състояние. Защо “полу”? Защото има море и въздух. Но и там не всичко е толкова просто за окупаторите.

В нощта на 23 юли ВМС на Украйна, заедно с други подразделения на Силите за отбрана атакува железопътния ферибот “Славянин” в пристанище Кавказ. “Славянин” е третият и последен железопътен ферибот, притежаван от Русия в този регион.

Преди това Силите за отбрана на Украйна методично нанасяха удари по големите десантни кораби (ГДК) на Черноморската флотилия, които също се използваха за превоз на военни товари.

Засега още не е поставена окончателно точка на морската логистика, но по-голяма част от задачите в тази категория вече са решени.

Що се отнася до въздушния компонент, частичното използване на военно-транспортна авиация на руските окупационни войски, в ограничена степен ще може да реши проблема с логистиката на полуострова – при нарушена морска логистика и разрушени мостове. В момента проблемът с въздушния трафик не може да бъде решен, макар че това е временно. Появата на F-16 във въздушното пространство ще бъде решението и крайната точка по този въпрос.

Така етапът на прекъсване на логистиката на Крим е в ход. Морската, сухопътната и въздушната компоненти постепенно се неутрализират, изолирайки полуострова от външния свят.

Воздушно пространство

През 2024 г. стана по-интензивен процесът на унищожаване на руските системи за ПВО в Крим. За два месеца и половина на практика почти целият ешелон с далечен радиус на действие на полуострова загуби своята функционалност.

На територията на полуострова вече не функционират пълноценно 12-ти и 18-ти зенитно-ракетни полкове (ЗРП), както и 3-ти радиотехнически полк. По същество северното, западното, централното и южното въздушно пространство на полуостров Крим се превърнаха в лесно достъпни не само за балистични ракети, но и за дозвукови средства за поразяване, както и за различни видове БЛА.

Само за два месеца и половина беше напълно разрушена цялата многослойна противовъздушна отбрана на Крим с изключение само на една локация засега – югоизточно (в района на Керченския мост), където бяха съсредоточени останалите боеспособни средства.

В условията на унищожаване на целия компонент на ПВО полуостровът губи защитата си по въздух, а разполагането на авиокрило на негова територия изглежда изключително рисковано начинание. Защото до летищата (и не само, но преди всичко говорим за тях) сега вече може да прилита широка гама от средства за поразяване.

В перспектива това ще принуди командването на РОВ да изтегли въздушния си компонент от Крим, за да не го излага на риск от редовно унищожаване. Както беше изтеглена Черноморската флотилия.

И това в близко бъдеще, след като Украйна получи F-16, значително ще опрости и подсигури операциите с тези изтребители срещу цели на полуострова. Липсата на ПВО и авиация на 80% от територията на Крим повишава ефективността на ударите срещу Крим, правейки ги неизбежни.

Етапът на създаване на тези условия е в ход, и той не е в средата на пътя, а фактически в крайна фаза.

Изводи

През третата година на пълномащабна война редовно наблюдавахме как се създават условия за освобождаването на Крим. Не просто удар по Керченския мост, който вече имаше и ще има още. Не само потопяване на Черноморския флот и изтласкването му от Крим. Не само неутрализирането на кримската ПВО и съпътстващото изместване на авиационния компонент.

През цялото това време бяхме и ще бъдем свидетели формирането на набор от условия, които сега са на различни етапи на изпълнение. Но същността е неизбежна: руският окупационен контингент в Крим постепенно, но уверено се обрича на пълна изолация. И изолацията ще бъде последвана от освобождение.

Материалът е публикуван в рамките на съвместен проект на OBOZ.UA и групата “Информационна съпротива”.
Превод: Desislava Jovanovich