Курската операция приближава ли се към своя край или преминава в нова фаза?

Курската операция приближава ли се към своя край или преминава в нова фаза?

Руските войски от състава на групировката „Север“ в Курска област значително се активизираха през изминалата седмица и успяха да върнат под свой контрол над 105 км². В същото време украинските подразделения бяха принудени да се изтеглят от редица населени места, което подсказва за евентуално предстоящо изтегляне на ВСУ от Курска област и приключване на операцията, започнала на 6 август 2024 г.

Но все още е рано за такива заключения, тъй като Курската операция не е само военна, но и политическа. За да разберем развитието на събитията през следващите дни или седмици, трябва да изясним няколко важни момента.

Политически аспекти

На първо място, според съобщенията на руската страна и редица западни медии в Курска област са съсредоточени около десет хиляди украински военни, докато руската групировка в региона наброява 60 хиляди души. Тази групировка е значително подсилена със сили от севернокорейската армия. Най-важното обаче е, че руските сили винаги са имали числено превъзходство в Курска област и то само се е увеличавало, но в продължение на седем месеца операцията не показваше толкова висока интензивност на настъплението. Защо?

Причината е, че новата фаза на руското настъпление в Курска област съвпада не само с прекратяването на доставките на оръжие за Украйна от САЩ, но и със спирането на предаването на разузнавателна информация. Подобно съвпадение беше наблюдавано през октомври 2023 г., когато републиканците в Конгреса започнаха да блокират помощта за Украйна, Израел и Тайван, а едновременно с това започна и мащабното настъпление на руските сили в Авдиивка.

Вторият важен момент е, че наскоро Владимир Путин постави пред генерал Лапин, командващ групировката „Север“, задачата на всяка цена до 9 май да върне Курска област под руски контрол. Това е свързано с факта, че „освобождаването“ на Курска област ще заеме специално място в речта на Путин на Червения площад, а също така се очаква да бъде отправена благодарност към Ким Чен Ун и севернокорейските войски. За Путин тези символични моменти са от съществено значение.

Накрая, руските войски се стремят да активизират настъплението си в навечерието на определени геополитически събития, срещи и форуми. Подобно нещо се случи преди Мюнхенската конференция по сигурността, когато се засилиха боевете в Покровското направление и Кураховския издатък. Сега подобно развитие се наблюдава в навечерието на срещата между делегациите на Украйна, САЩ и Русия в Саудитска Арабия.

Фактът, че част от Курска област не е под руски контрол, е слабо място за Кремъл, което не му позволява да поставя ултиматуми от позиция на силата. Затова връщането на Курска област под контрола на Москва е от изключително политическо значение. В същото време, за Киев запазването на този контрол е важна коз в преговорите.

Военни аспекти

В момента руските войски водят настъпление почти по всички направления, използвайки предните подразделения на 810-та отделна бригада на морската пехота, 155-та отделна бригада на морската пехота, както и 30-ти мотострелкови полк. В състава на 810-та отделна бригада на морската пехота отново се активизират севернокорейските части.

В края на февруари руските войски направиха опит да проникнат в Сумска област и да завладеят направлението Журавка-Новенькое-Басовка, за да получат достъп до основната логистична артерия Суджа-Суми – трасето Н-07. Целта беше да се създадат условия за пълно обкръжаване на украинската групировка в Курска област. Въпреки че това не беше постигнато, огневият контрол върху трасето беше установен, което значително усложни логистиката.

Заключение

Въпреки очевидния напредък на руските войски и успешното отвоюване на значителни територии, все още е рано да се твърди, че Курската операция приключва. По-вероятно е тя да преминава в нова фаза, при която решаваща роля ще изиграят както военните успехи, така и геополитическите събития.

Източник: Pravda Gerashchenko