Ела Кесаева, лидер на движението “Гласът на Беслан”, което обединява семействата на убитите преди 20 години, разказа как нейният град се е променил през това време. В училищата се откриват музеи на пропагандата на специалните сили и Министерството на извънредните ситуации и почти не се споменава за децата, които не бяха спасени от силите за сигурност на Путин.
„В триетажната училищна сграда [нова, недалеч от мястото на терористичната атака] има седем музея“, казва Кесаева. „Само на едно място видях снимки на загиналите. Останалата част е изцяло посветена на служителите на Министерството на извънредните ситуации и специалните сили. Новите училища в Беслан дори кръщават класните стаи в чест на загиналите войници от специалните части (горна снимка).
Семействата на жертвите смятат това за поругаване на паметта на децата им. „Вие смятате специалните сили за герои, но ние ги смятаме за престъпници. Ние имаме свои герои, това са нашите деца, които загинаха“, казва Кесаева.
„Когато говорят за Беслан като за „небрежност“, ние считаме това за подло – настоява Касаева. – Защото това не е небрежност, а конкретно престъпление – убийството на стотици хора. Нашите сами започнаха да обстрелват училището, което беше натъпкано с народ. Как изобщо са могли да оцелеят?“
Музейната програма „Майките на Беслан“ се ръководи от комитет от родители на жертвите, които заеха лоялна позиция към властите след разцеплението в протестното движение. Именно с негови активисти Путин се срещна в навечерието на 20-та годишнина от трагедията. Опозиционно настроени роднини на жертвите не се допускат до участие във вземането на решения.
Източник: Можем объяснить