Рублата иска в оставка

Рублата иска в оставка

Не толкова бързо, колкото би искал демократичният свят, но санкциите засягат руската федерация. Те действат постепенно, но доста сурово.

На първо място, разбира се, страда икономиката.

Това се потвърждава от думите на представители на водещи руски банки, които твърдят, че след най-силната девалвация на рублата от осем години и рязко ускоряване на инфлацията, руската икономика  тази година ще бъде изправена пред нови предизвикателства.

Всички опити на властите да запазят рублата на стабилно ниво, като спешно повишаване на курса на Централната банка, строг валутен контрол, изискващ от големите компании да продават почти всички приходи от износ на фондовата борса, по същество са безполезни.

Обменният курс на долара неизбежно ще се повиши отново до 100 рубли и икономиката ще бъде изправена пред „нови инфлационни шокове“.

Но на хората ще продължат да им говорят за стабилността на рублата и растежа на руската икономика.

Разумните хора ще превърнат всички налични рубли в нещо по-реално и осезаемо. Долари, евро, например.

Поради недостъпността на тези валути би било логично спестяванията да се прехвърлят поне в юани. Във всеки случай е по-добре от рублата.

Всичко е по-добро от рублата, тъй като до март рублата, разбира се, все още ще бъде задържана, но след това, с много голяма вероятност рублата ще се срине с всички произтичащи от това последици за икономиката. А последствията могат да бъдат по-катастрофални от „черния вторник“, защото достъпът до чуждестранни валути за населението е изкуствено ограничен от „грижовните“ власти.

В резултат на това, значителна част от населението: държавни служители, пенсионери и тези, които оставят спестяванията си в рубли, както през 90-те години, просто няма да има какво да ядат.

Източник: Противітру: актуальные темы, аналитика, прогнозы