Нидерландската и германската военна разведка публикуваха доклад, в който обвиняват Москва в нарушение на Конвенцията за забрана на химическо оръжие.
Разузнавателните служби на Нидерландия и Германия обвиняват Русия, че систематично използва химическо оръжие срещу украинските въоръжени сили. Това се посочва в официално изявление на нидерландското Министерство на отбраната, публикувано на 4 юли.
„Русия все по-често използва широк спектър химически оръжия срещу Украйна, включително опасни вещества като хлорпикрин — в разрез с международното право“, се казва в съобщението.
Хлорпикринът е старо, но силно токсично оръжие от групата на белодробните отровни вещества, използвано още през Първата световна война. Заедно със сълзотворния газ, той е сред използваните от руската армия вещества според разузнаванията. Употребата им във война е забранена от Конвенцията за забрана на химическото оръжие, ратифицирана от Русия през 1997 г.
Според украинските данни до момента са регистрирани около 9000 случая на използване на бойни отровни вещества от руските сили, като поне трима украински военнослужещи са загинали, а над 2500 са пострадали. В много случаи използването на химически оръжия принуждава украинските бойци да напуснат укритията си, което води до допълнителни загуби от конвенционални оръжия.
Министърът на отбраната на Нидерландия Рубен Брекелманс подчерта, че действията на Русия са „абсолютно неприемливи“ и призова за допълнителни санкции, международна изолация на Москва и още по-голяма военна помощ за Украйна.
От началото на пълномащабната инвазия през 2022 г. украинската страна нееднократно е сигнализирала за химически атаки, започвайки с инцидентите в Мариупол. Въпреки това Русия не е поискала международно разследване, а продължава да отрича нарушения, като паралелно обвинява Украйна в същото — без представени доказателства.
Източник: Министерство на отбраната на Нидерландия, „Вот Так“