Политическата фигура Виктория Фуртуне, близка до проруската партия на молдовския олигарх Илан Шор, заяви намерение да „върне“ Буджак на Молдова — исторически регион, който днес е част от южната част на Одеска област в Украйна.
В отговор на това, журналистите на „Суспільне“ се обърнаха към историка Володимир Полторак, за да изяснят:
- какво представлява Буджак,
- кога е станал част от Одеска област,
- и защо е неотменима част от Украйна.
Какво е Буджак?
Буджак (от тюркски – „ъгъл“, „край“) е историко-географски регион в южната част на Одеска област. Разположен е между устията на реките Дунав и Днестър, Черно море и Трояновия вал. В исторически документи се среща под имената:
- Параталасия (Приморие),
- Оглос (Кът),
- Бесарабия.
Според Полторак, регионът винаги е бил част от степния коридор между Изтока и Балканите, и през последните 3000 години е бил населен от десетки народи.
Как се е формирало съвременното население на Буджак?
Историкът посочва, че настоящото население се е формирало през XIX век, когато Буджак е бил гранична зона между Османската и Руската империи.
„Именно тогава се оформя етническата картина на региона, в която по крайбрежието, в Подунавието и Поднестровието се наблюдава доминиращо украинско население“, уточнява Полторак.
По данни от преброяването през 2001 г.:
- 40% от населението на Буджак са украинци,
- 20% – българи,
- останалото са руски, гагаузки и молдовски общности.
Какво казва международното право?
Политичката Фуртуне твърди, че Молдова никога не е ратифицирала документ, с който официално признава загубата на Буджак.
Историкът опровергава:
„Разпадането на СССР фиксира административните граници между двете съюзни републики като международни. А съвременната украинско-молдовска граница е определена в двустранното споразумение от 18 август 1999 г. между Украйна и Молдова.“
Исторически контекст
- В периода 1924–1940 г. Молдовската автономна република е част от Украинската ССР.
- В същото време Бесарабия е под контрола на Кралство Румъния.
- При създаването на границата между новосъздадените Молдовска и Украинска ССР през 1940 г., освен етническата принадлежност, се вземат предвид и икономическите фактори, определящи към коя република да бъдат причислени населените места.
Източник: Суспільне | Одеса