Анализ на ситуацията в Москва след парада на 9 май
Парадът на 9 май в Москва вече не е демонстрация на сила, а ритуал на страх. Интернет в столицата е изключен, а военната техника е разположена не за парад, а като предпазна мярка в случай на атака. Според анализатори това показва не увереност, а паника.
Истинското решение предстои на 10 май, когато Владимир Путин ще трябва да избере между две опции:
- Удължаване на примирието. Това примирие вече беше обявено два пъти – безпрецедентно за Кремъл. Според анализаторите върху Путин е оказан натиск от президента на САЩ Доналд Тръмп, който настоява за още 30 дни мир. Украйна вече е дала съгласието си.
- Подновяване на офанзивата. Този ход би прекъснал диалога с Вашингтон, би се възприел като лична обида от Тръмп и би могъл да предизвика допълнителна военна помощ за Украйна, тъй като мирната инициатива ще бъде провалена от Москва.
Междувременно икономическата ситуация за Русия се влошава: цените на петрола са спаднали с 20% от април насам и остават ниски. ОПЕК вместо да намали добива, го увеличава, задълбочавайки натиска върху цените. Това е нетипична политика, която застрашава руската икономика, където 60% от бюджета идват от петролните приходи.
Друг ключов фактор е подписаната от Тръмп стратегическа сделка за достъп до украински полезни изкопаеми, която създава трайна икономическа връзка между Вашингтон и Киев и гарантира продължаването на военната и икономическата подкрепа за Украйна.
На 10 май Путин ще бъде изправен пред избор: или да загуби образа си на „всемогъщ лидер“ чрез продължаване на примирието, или да тръгне към война, която ще остави Русия без международна подкрепа, без победи и с отслабена икономика.
И двата избора водят в задънена улица.