Етническите българи в николаевския квартал Терновка продължават да съхраняват езика, кухнята и културните си традиции вече повече от два века. За живота на общността и за предизвикателствата, пред които е изправена, разказва Владислав Ганчо, местен жител и представител на българската общност, в репортаж на украинската обществена телевизия „Суспільне Миколаїв“.
Преди началото на пълномащабната война в местната българска общност са живеели около 16 000 души. Въпреки трудностите, жителите продължават да спазват кулинарните и културните традиции, а през празници неизменно се приготвя баница и се изпълняват народни танци, споделя Владислав.
Владислав е роден в Терновка, където неговите предци се заселват още през 1802 година. Той разказва пред „Суспільне“, че първите български заселници са получили земя и са копали кладенци, някои от които се използват и днес. Според неговите думи, общността първоначално е имала статут на колония, с данъчни облекчения през първите години, а местните жители сами са обработвали земята и изработвали нужните инструменти.
Ганчо подчертава, че българите в Терновка и до днес съхраняват кулинарните традиции. На празници винаги се приготвя баница, а местните хора носят традиционни носии.
В местната гимназия и неделното училище учениците изучават български език като втори чужд. Директорката на гимназията Тетяна Варвянска обяснява пред „Суспільне Миколаїв“, че в часовете по български се преподават и история, география, традиции и култура.
През 2021 г. 98% от родителите са изразили желание децата им да учат български, но през 2025 г. този процент намалява до 78%.
В неделното българско училище „Тодор Минков“ се обучават 300 деца, а около 150 негови възпитаници вече са приети в университети в България.
Художественият ръководител на местния дом на културата Ганна Вавилова също разказва за „Суспільне“, че по време на концерти често се изпълняват български народни песни и танци, които сплотяват общността и поддържат културното наследство живо.
След началото на пълномащабната война от 20 до 30 процента от етническите българи в региона са напуснали Украйна и са заминали за България, допълва още Владислав.
Източник: Суспільне Миколаїв