Български етнофотограф представи своите творби в кметството на Одеса

Български етнофотограф представи своите творби в кметството на Одеса

Дузина и половина портрети на украински българи в автентични народни носии бяха изложени в залата на кметството на Одеса. Експозицията на етнофотографа Олександр Барон се провежда в рамките на мултикултурните седмици, които се организират по инициатива на градските власти.

Изложбата от фотографски творби е наречена „Българският дух на Одеска област“, ​​тъй като представя портрети на представители на българската националност, живеещи в населените места на Одеска област.

Както разказа Олександр Барон за интернет вестника “Топор”, носиите  на българите в Украйна се различава по цветове, материи и аксесоари. Има значителни разлики между носиите на българите в родината им, в България.

„Същото така се различават народните носии в различните населени места в Одеска област. Например само в Криничне можете да намерите блузи от сатен, което е изключение за българската носия у нас. В съседните села Нови Трояни и Городне също можете да видите съвсем различна цветова гама в облеклото“, споделя наблюденията си Александър Барон.

Фотографът сподели, че се е запалил по етническата фотография през 2017 г. Първоначално това са били снимки на украински българи по време на национални български празници, на които участниците са обличали народни носии. Постепенно увлечението му се превърна в хоби. Вече през 2018 г. се проведе първата му изложба в Балчик (България).

„На първата изложба бяха представени около 20 творби. Тогава изложихме портрети на украински българи в Криничне, Болград, Одеса и Холмске. Всяка изложба беше различна. Колекцията непрекъснато се попълваше с портрети на сънародници. Първоначално аз сам молих героите на моята фотоизложба да позират. По-късно сънародниците сами искаха да им направя портретни снимки с дрехите на техните предци”, споделя впечатленията си Олександр Барон.

Според него преди две десетилетия българската народна носия не е била толкова популярна сред младите хора в украинска Бесарабия, колкото днес.

„Да, носели са ги участници в  различни празнични събития. Но днес българските младежи започнаха и да се интересуват повече от дрехите на своите предци и започнаха да ги носят на празниците. Това става модерно“, каза фотографът.

Днес колекцията на Олександр Барон включва над 120 портрета на българи не само от Украйна, но и от съседна Молдова и България. Също така в неговите творби вече можете да видите украинските гагаузи, който живее редом с българите от няколко века.

Заслужава да се отбележи, че след пълномащабното нахлуване на руските войски в Украйна етнофотографът Олександр Барон за дълго време спря да се занимава с хобито си и оглави медийния проект „Бесарабски фронт“, който помага за информирането на българите в България за ужасите на войната.

Източник: Topor