Конфликтът между Мордашов и губернатора на Вологда е символ на смяната на елитите и зависимостта на бизнеса от Кремъл
Руските милиардери повече не са олигарси – това е основният извод от анализ на Bloomberg, според който най-богатите хора в Русия окончателно са изгубили политическата си тежест и самостоятелност. Според агенцията, конфликтът между собственика на „Северстал“ Алексей Мордашов и губернатора на Вологодска област Георгий Филимонов е ярка илюстрация на този процес.
Милиардерите – от елит до подчинени
Още с идването на Владимир Путин на власт преди повече от 20 години, руските олигарси започват постепенно да губят влиянието си. До началото на пълномащабната война срещу Украйна те вече са били ограничени в политическите си амбиции, като са се концентрирали върху икономическите си активи. След началото на инвазията, Кремъл започва активно изграждане на „нова елита“ – съставена от лоялни участници в агресията срещу Украйна.
„Милиардерите окончателно престанаха да бъдат олигарси – те вече не са най-влиятелните хора дори в собствените си региони. Станаха притежатели на активи, изцяло зависими от волята на Кремъл“, казва Александра Прокопенко от центъра „Карнеги“.
Пример: Мордашов срещу Филимонов
Мордашов, дългогодишен партньор на Юрий Ковальчук – близък до Путин – досега водеше спокоен бизнес живот, с рекордни дивиденти от „Северстал“. Но губернаторът Филимонов, с тесни връзки с Кремъл, бивш служител на президентската администрация и привърженик на „традиционните ценности“, открито го атакува – включително с публично предизвикателство за дуел на татами.
Конфликтът избухна около отказ на компанията да изпълни инвестиционни ангажименти и спор за „патриотичната позиция“ на бизнеса. По думите на анонимен бизнесмен, цитиран от Bloomberg, Кремъл вече очаква от компаниите да влагат в социални проекти, а не да изплащат дивиденти. „На властта трудно се казва ‘не’, а жалбите често остават без отговор“, казва той.
Признаци на края на старата гвардия
Bloomberg посочва и други признаци за разпад на старата бизнес-елита – включително ареста на милиардера Вадим Мошкович и блокирането на акции в „Домодедово“, собственост на Дмитрий Каменщик. И двамата са били част от някогашния олигархичен кръг около Путин.
Конфликтът Мордашов–Филимонов, макар според някои да е изолиран случай, показва ясно: влиянието на богатството в Русия вече не е гаранция за политическа или дори регионална автономия.
Източник: Bloomberg