На 13 март 2025 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) обяви решението си по делото „Вячеславова и други срещу Украйна“, което се отнася до трагичните събития от 2 май 2014 г. в Одеса. Тогава при масови сблъсъци между проукраински и проруски активисти и последвалия пожар в Дома на профсъюзите загинаха 48 души.
Адвокатката Юлия Лисова, представляваща Олена Вячеславова, чийто баща е сред загиналите, разказва, че жалбата до ЕСПЧ е подадена още през 2016 г., след като става ясно, че на национално ниво не може да се постигне справедливост. Към делото по-късно са присъединени и други жалбоподатели, тъй като случаите им са свързани със същите събития и нарушения.
Процесът по разглеждане на делото продължава почти десет години – практика, която според Лисова е обичайна за ЕСПЧ. В продължение на години жалбата просто е „чакала своя ред“, а активна комуникация със съда започва едва през последните три години.

В решението си ЕСПЧ единодушно признава, че украинските власти не са направили всичко възможно, за да предотвратят насилието на 2 май 2014 г., не са предприели адекватни мерки за спиране на сблъсъците след избухването им, не са осигурили навременна помощ на хората, блокирани в горящата сграда, и не са провели ефективно разследване на трагедията. Съдът подчертава, че полицията и службите за извънредни ситуации са проявили пасивност, а разследването е било неефективно и не е било независимо от органите, замесени в събитията.
ЕСПЧ отбелязва и ролята на руската пропаганда, която е допринесла за ескалацията на напрежението и насилието в Одеса. Съдът посочва, че публично достъпни видеоматериали доказват, че проруското движение „Куликово поле“ е разчитало на агресивна дезинформация и пропаганда, разпространявана от руските власти и медии, което е повлияло на трагичния развой на събитията.
Украйна е осъдена да изплати обезщетения на близките на загиналите и на пострадалите – по 15 000 евро на роднина и 12 000 евро на трима оцелели с тежки изгаряния3.
В решението си съдът подчертава, че не обвинява Украйна за всички трагични събития, а оценява действията и бездействието на правоохранителните органи и тяхната неподготвеност за възможни масови безредици. ЕСПЧ не установява предубеденост в разследването спрямо политическите възгледи на жертвите – разследванията са били еднакво неефективни за всички страни.
Въпросът за отговорността на Русия не е бил поставян в това дело, тъй като към онзи момент не е имало достатъчно доказателства, а след изключването на Русия от Съвета на Европа подаването на нови жалби срещу нея е невъзможно. Адвокат Лисова изразява увереност, че отговорността на Русия ще бъде установена в други международни дела.
Източник: Cуспільне Одеса