Докато Орбан обвинява унгарци в шпионаж за политически дивиденти, светът не губи време

Докато Орбан обвинява унгарци в шпионаж за политически дивиденти, светът не губи време

През последните 24 часа световните медии разкриха няколко значими шпионски операции, които демонстрират реалните измерения на международния шпионаж, докато унгарският премиер Виктор Орбан продължава своята политически мотивирана кампания срещу Украйна.

Руска “фабрика за шпиони” в Бразилия

The New York Times публикува обширно разследване за мащабна операция на руското разузнаване в Бразилия. Руски агенти са създавали фалшиви самоличности в страната, живеели са с години под тези самоличности, изграждайки правдоподобни легенди, и впоследствие като “бразилци” са се интегрирали в целеви държави за шпионаж.

От една страна, разкриването на тази операция е положително развитие, тъй като е провален многогодишен труд на руските разузнавателни служби. От друга страна, веднага възниква въпросът колко подобни схеми все още функционират по света.

Разследването разкрива множество пикантни подробности. От десетината идентифицирани руски агенти само един е задържан и излежава присъда в Бразилия – Сергей Черкасов, който е използвал самоличността на Виктор Мюлер Ферейра. Останалите са успели да избягат. САЩ искат екстрадиция на задържания, тъй като той вече е бил активен в Америка, но Бразилия отказва да го предаде.

Тези руски агенти не са шпионирали срещу Бразилия, а само са използвали територията ѝ за прикритие. Затова им се вменяват обвинения за фалшифициране на документи и различни видове измами.

Китайска шпионска мрежа в Турция

Според турски и азербайджански медии, Националната разузнавателна организация на Турция (МИТ) е разкрила мрежа от китайски шпиони, които са следили уйгурската общност в страната.

Седем китайски граждани са арестувани с доказателства, че са използвали фалшиви мобилни базови станции за масово наблюдение на уйгури и турски държавни служители в няколко града: Истанбул, Измир, Маниса, Баликесир и Бурса.

Предполагаемият ръководител на мрежата, китайски гражданин с инициали ZL (Чженхуа Лиу), е пристигнал в Турция преди пет години и е създал фиктивни компании – логистична фирма и компания за внос-износ – като прикритие за шпионските операции.

Разкриването на шпионската мрежа съвпада с информации, че Китай планира да премахне санкциите срещу депутати от Европейския парламент, наложени като ответна мярка на ограниченията от страна на ЕС заради репресиите срещу уйгурите. Това напомня, че официален Пекин продължава да преследва уйгурите дори на територията на други държави.

Кибератаки на руското ГРУ

Националният център за киберсигурност на Великобритания разпространи информация за противодействие на зловредна кибердейност на руското военно разузнаване (ГРУ). Руски хакери са атакували западни логистически компании, включително такива, осъществяващи доставки за Украйна.

Според съобщението, ГРУ отдел 26165, известен още като APT 28 или Fancy Bear, е работил за проникване в защитени мрежи в отбраната, информационните технологии, морския транспорт, летищата, пристанищата и системите за управление на въздушния трафик в страни от НАТО.

Източник: The New York Times