През 2024 г. глобалните военни разходи достигнаха нов максимум от 2,7 трилиона долара, което е с 9,4% повече спрямо предходната година. Това е най-рязкото увеличение от края на Студената война насам, като тенденцията към нарастване на разходите за отбрана продължава вече десет години.
Според доклада на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), публикуван на 28 април, над 100 държави са увеличили своите военни бюджети. Най-голям ръст е отчетен в Европа и Близкия изток – пряк резултат от войната на Русия срещу Украйна и конфликта в Ивицата Газа.
САЩ водят с огромна преднина
Съединените щати остават страната с най-големи военни разходи в света – 997 милиарда долара през 2024 г. Значителна част от американския бюджет е насочена към засилване на военния потенциал и ядрен арсенал за запазване на стратегическото превъзходство над Русия и Китай.
Германия – четвърта в света по военни разходи
Германия увеличи военния си бюджет с 28% спрямо предходната година, достигайки 88,5 милиарда долара и за първи път след обединението си стана страната с най-високи военни разходи в Западна Европа. Това я изкачва на четвърто място в света след САЩ, Китай и Русия.
Украйна и Русия: рекордни разходи за отбрана
Украйна е отделила 34% от БВП за отбрана – всички данъчни приходи са насочени към военни нужди, а гражданските разходи се покриват с външна помощ. Русия е увеличила военните си разходи до 7,1% от БВП, което възлиза на 149 милиарда долара – с 38% повече от предходната година. Около 30% от руските бюджетни разходи за отбрана са засекретени, така че реалните суми вероятно са по-високи.
Ръст на военните бюджети в Европа и Азия
Други европейски страни също значително увеличиха разходите си за отбрана: Полша – с 31% (4,2% от БВП, най-високият дял в НАТО), Швеция – с 34% (до 12 милиарда долара). Европейските държави са предоставили 60 милиарда долара военна помощ на Украйна, основно от САЩ и Германия.
В Азия се наблюдава опасна надпревара във въоръжаването – Япония увеличи военния си бюджет с 21% до 55,3 милиарда долара, а Китай отдели 314 милиарда долара за модернизация на армията и разширяване на ядрения арсенал.
Значителен ръст на военните разходи в Израел
На Близкия изток се откроява Израел, който е увеличил военните си разходи с 65% до 46,5 милиарда долара, основно заради ескалацията на конфликта с „Хизбула“ и войната в Ивицата Газа. Ливан също значително е увеличил военния си бюджет, което не се е случвало от години.
Източник: DW Ukraine