ЕС обмисля нови санкции срещу Русия: Отстраняване на банки от SWIFT и ограничаване на петролните цени

ЕС обмисля нови санкции срещу Русия: Отстраняване на банки от SWIFT и ограничаване на петролните цени

Европейският съюз обмисля отстраняването на повече от 20 банки от международната платежна система SWIFT, както и намаляване на горната граница на цената на руския петрол и забрана на газопроводите “Северен поток” в рамките на нов пакет от санкции, насочени към увеличаване на натиска върху Москва с цел прекратяване на нейната война срещу Украйна.

Според запознати с въпроса лица, Европейската комисия провежда консултации с държавите членки относно тези планове. Решението за сроковете на потенциалните ограничения все още не е взето, казват източниците, които са говорили при условие на анонимност, за да обсъдят частни дискусии. Санкциите на ЕС изискват подкрепата на всички държави членки и могат да бъдат променени преди официалното им предлагане и приемане.

ЕС също така обмисля възможността за въвеждане на допълнителни забрани за транзакции за около двадесет банки и нови търговски ограничения на стойност около 2,84 милиарда долара, тъй като се стреми да ограничи още повече приходите на Русия и нейните възможности за получаване на технологии, необходими за производството на оръжие.

В рамките на обсъждания пакет изпълнителният орган на блока планира също така да предложи понижаване на горната граница на цената на петрола за страните от Г-7 до около 45 долара, съобщават източници.

Тази стъпка вероятно ще изисква подкрепата на САЩ. Текущата горна граница на цената, която забранява на доставчиците от Г-7 да транспортират и продават петрол на цена над тази граница, е определена на 60 долара. Министрите на финансите на страните от Г-7 не успяха да постигнат споразумение за понижаване на горната граница на срещата в Банф, Канада, тази седмица.

Дискусиите се провеждат след като президентът на САЩ Доналд Тръмп призова Москва и Киев да проведат директни преговори за прекратяване на огъня и сключване на мирен договор. Досега Тръмп се въздържаше от въвеждане на нови санкции срещу Русия, въпреки че няколко пъти заплашваше да го направи. Санкциите, въведени по време на президента Джо Байдън, остават в сила.

Важно е, че планът на ЕС за налагане на санкции на газопроводите “Северен поток” вече има подкрепата на Германия. Канцлерът на Германия Олаф Шолц, който миналата седмица в Рим заяви, че подкрепя предложението на Еврокомисията “да започне работа по европейски мерки срещу ‘Северен поток-2′”, се надява, че санкциите могат да възпрат дебатите в страната за възраждането на проекта.

Слуховете за потенциалното възраждане на проекта на газопровода се усилиха, тъй като Тръмп се опитваше да посредничи за постигане на мир между Русия и Украйна. Дори без официална забрана, активирането на “Северен поток-2”, който беше построен, но все още не е сертифициран от Германия и беше частично повреден от експлозии през 2022 г., едва ли ще се случи скоро.

Санкциите биха добавили тежест към позицията на Европа, която не желае значително завръщане на руските газови потоци. Забраната също така би защитила Берлин от всякакъв потенциален натиск от страна на САЩ или Русия. Освен това блокът планира постепенно да се откаже от руското изкопаемо гориво до края на 2027 година.

Освен това, ЕС се стреми да разшири своите санкции срещу сенчестия руски флот от петролни танкери и обмисля допълнителни ограничения за кредиторите, които помагат на Москва във военните действия, както и за руския фонд за преки чуждестранни инвестиции, посочват експерти.

Блокът също така иска да включи в своя следващ пакет от санкции – който ще бъде 18-ият по ред от момента на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. – положение за защита на европейските фирми от арбитраж в рамките на двустранни инвестиционни споразумения, добавят представители на ЕС.

Графика: Балтийско море беше ключов маршрут за руския газ
“Северен поток-2” трябваше да удвои мощността на връзката с Германия. Диаграмата показва доставките през най-големите тръбопроводни връзки между Русия и ЕС (милиони кубически метра на ден).

Източник: Ціна держави