Европейският съюз подготвя 17-ти пакет от санкции срещу Русия в координация със Съединените щати, за да увеличи натиска върху Москва за прекратяване на огъня в Украйна, заяви френският министър на външните работи Жан-Ноел Баро на 2 май 2025 г.
Координирани действия между ЕС и САЩ
Баро потвърди, че е поел ангажимент пред американския сенатор Линдси Греъм „да координират както съдържанието, така и времето” на санкционните пакети. Това изявление дойде след среща с държавния секретар на САЩ Марко Рубио и разговори с Греъм, който наскоро обяви, че има подкрепата на 72 сенатори за приемане на „съкрушителни” санкции срещу Русия.
Предложеният от американските законодатели пакет включва драстични мерки, като 500% мита върху вноса от страни, които купуват руски петрол, петролни продукти, природен газ или уран, ако президентът Владимир Путин избягва сериозни мирни преговори за прекратяване на войната срещу Украйна.
Путин – „единственото препятствие” пред мира
Френският министър подчерта контраста между готовността на Украйна да участва в преговори за прекратяване на огъня и явното нежелание на Русия, описвайки Владимир Путин като „единственото препятствие” пред мира.
„Владимир Путин не е направил никакви усилия, не е дал никакъв знак, че е готов за прекратяване на огъня или за мира, към който се стреми президентът Доналд Тръмп, и към който се стремят европейците и, разбира се, украинците”, заяви Баро.
Икономическо сътрудничество с Украйна
Баро отбеляза, че Украйна е приела безусловно прекратяване на огъня и наскоро е сключила споразумение за критични минерали със Съединените щати. Той добави, че това споразумение „отговаря на очакванията на Украйна за икономическо сътрудничество със Съединените щати, но също така и с други страни”.
Френският министър също така предположи, че Франция, която има експертиза в областта на редкоземните минерали, би могла да преследва подобно споразумение с Украйна.
Настоящият пакет от санкции на ЕС, подписан в средата на март, изтича на 15 септември 2025 г. Санкциите на ЕС трябва да се подновяват на всеки шест месеца с единодушната подкрепа на всички 27 държави-членки на ЕС.
Източник: Pravda Gerashchenko