Европейската комисия препоръча на Съвета на ЕС да започне официални преговори за присъединяване към ЕС на Украйна и Молдова.

Европейската комисия препоръча на Съвета на ЕС да започне официални преговори за присъединяване към ЕС на Украйна и Молдова.

Това е добра новина, но трябва да се има предвид, че засега това е формалност и основната трудност предстои.

Решението за започване на преговори се взема с единодушен консенсус на всичките 27 страни членки на ЕС. А Унгария е против влизането на Украйна (но не и против Молдова).

Дебатите между лидерите на ЕС за началото на преговорите с Украйна и Молдова ще се проведат следващата седмица, а времето е много малко: те трябва да го направят преди 25 юни (всъщност две седмици и половина), защото от 1 юли управлението на председателството на Съвета на ЕС поема Унгария.

(Това е планирана ротация, председателят на Съвета на ЕС се сменя на всеки шест месеца, през януари-юни 2024 г. беше Белгия, преди това беше Испания, а сега е ред на Унгария).

А с Унгария като председател процесът вероятно ще се проточи още шест месеца.

Така че основното решение ще бъде взето през следващите две седмици, ако може да се заобиколи ветото на Орбан.

Също така е важно да се разбере, че самите преговори за присъединяване на Украйна към ЕС може да продължат няколко години.

Президентът на Европейския съвет Шарл Мишел по-рано заяви, че Украйна може да стане член на ЕС до 2030 г., ако и двете страни „напишат домашното си“.

За днес Украйна си “направи домашното”. Посланиците на ЕС оцениха последните реформи и установиха, че Украйна отговаря на критериите на Европа за:

▪️борба с корупцията;

▪️регулиране на политическото лобиране;

▪️правила за деклариране на имуществото на длъжностните лица;

▪️защита на езиците на националните малцинства.

Думата е на лидерите на ЕС.

Източник: Быть Или