Иван Деде е уникален бесарабски художник, етнически българин, член на Националния съюз на художниците на Украйна, чието име е станало известно далеч извън пределите на родния му край. През дългата си кариера Иван е създал около 2000 картини, предимно в импресионистичен стил, който му позволява деликатно да предаде красотата на природата и човешките чувства. Като ревностен патриот на Украйна, художникът е дълбоко засегнат от трагедията на войната. Събитията от последните години са оставили своя отпечатък върху творчеството на художника. Той дори променя стила на творбите си, което прави произведенията му още по-прочувствени и актуални. В картините му войната се появява не само като физическо унищожение, но и като духовна болка, която се усеща във всеки щрих на четката. Журналист от Махала разговаря с художника и разбра подробности за творческата му кариера.
„Във втори клас едва не получих двойка по рисуване“
Иван Деде е роден на 1 юли 1956 г. в китното селце Ламбривка, Тарутински район, Болградски район, в семейство на етнически българи. След като завършва училище, той се премества в Одеса, където открива света на спорта и изкуството – двете най-важни области, които оформят бъдещето му.
И до днес художникът често си спомня за детството и първите си стъпки в изкуството: „Спомням си, че във втори клас едва не получих двойка по рисуване, защото не предадох рисунките си в продължение на една година. Благодарение на това имах възможност да остана за втората година. И когато завърших всички рисунки и показах на учителката си албума, тя беше искрено изненадана и каза, че съм оформен художник. Бях само на 8 години, но именно тогава започнах да осъзнавам, че съм истински художник“.
В продължение на седем години той е активен член на отбора по лека атлетика „Динамо“ в Одеса, където постига значителни успехи, печелейки титлата кандидат-майстор на спорта. В същото време, въпреки интензивните тренировки, той никога не се отказва от страстта си към изкуството. В Одеса Иван започва да посещава различни художествени ателиета, за да усъвършенства артистичните си умения. Талантът му да рисува и желанието му за самоусъвършенстване стават основа за бъдещата му професия.
След като служи в армията, Иван Деде окончателно решава да се посвети на изкуството и става графичен дизайнер. По онова време тази професия е изключително популярна и престижна, тъй като предоставя възможност не само за творчество, но и за получаване на стабилни доходи. В продължение на няколко години Иван работи като декоратор в различни фабрики и заводи в Одеса, където се доказва като талантлив и отговорен майстор.
След като се жени обаче, художникът решава да се върне в Ламбривка. „Любовта ми към родния край винаги ме е привличала да се върна у дома и да творя на родна земя“, – казва художникът.
Художникът продължава творческата си дейност в художественото ателие в Тарутино. Това насърчава художника да продължи да развива таланта си и да допринася за културния живот на региона.
Пътят към признание в света на изкуството
За почти 60 години творческа кариера Иван Деде създава около 2000 картини, много от които попадат в частни колекции, а една дори става част от колекцията на един от бившите президенти на Украйна.
Художникът участва активно в множество групови изложби и организира около две дузини лични изложби. Творбите му са високо оценени както в Украйна, така и в чужбина. Иван Деде дарява значителен брой свои творби на Одеския историко-краеведчески музей и на Всеукраинския център за българска култура, където неколкократно са провеждани негови изложби. Освен това в Етнографския музей „Фрумушика Нова“ има постоянна изложба на негови творби, която заема две зали. По време на пандемията COVID-19 художникът, адаптирайки се към новите условия, организира онлайн изложби, поддържайки връзка с ценителите на творчеството си.
„Първите ми изложби се провеждаха на открито, но по-късно колегите ми ме посъветваха да се преместя в галерии, тъй като смятаха, че нивото на работата ми е твърде високо за улични изложби. Повратният момент в кариерата ми беше, когато картините ми започнаха да се появяват в най-добрите галерии в Одеса, а по-късно и в Киев“, – спомня си художникът.
Днес творбите на Иван Деде са познати в света на украинското изкуство и след дълга пауза в изложбената си дейност от 2015 г. насам художникът изпитва необходимост да се върне към активното участие в изложби. Причината за толкова дългата пауза е избухването на руско-украинската война през 2014 г. По това време художникът е силно загрижен за съдбата на страната ни, затова развитието на собствената му кариера остава на заден план.
През 2021 г. Иван Деде, който изобразява в картините си традициите на бесарабските българи, е поканен да участва в Световното биенале на конкурса за живопис, проведено в България с участието на художници от 47 държави. На това престижно събитие художникът представи четири свои творби в стила на наивизма и интуицията: „Коледа“, „Украйна“, „Бесарабска мадона“ и „Младо вино“. Три месеца бяха необходими, за да се разберат резултатите, и в крайна сметка „Младо вино“ на Иван Деде беше сред 700-те творби, преминали първия кръг, показвайки традиционния процес на производство на вино в едно българско семейство.
„Въпреки че не спечелих голямата награда в този конкурс, заех почетното пето място, с което много се гордея, защото от 20 украински художници, които участваха в конкурса, само аз достигнах до финала. През 2023 г. творбата „Младо вино“ украси корицата на книгата „Бесарабски гердан“ – алманах с литературни произведения на бесарабски автори от Украйна и Молдова“, – споделя художникът.
Разбира се, българският произход на художника от Бесарабия се е превърнал в неразделна част от художествения му стил. Творбите му се отличават с богати цветове и орнаментика, характерни за българското народно изкуство, което съхранява духа на традиционните занаяти и фолклор. Влиянието на българската култура е видимо в сюжетите на творбите му, които често изобразяват сцени от селския живот, религиозни ритуали и народни празници, пресъздаващи атмосферата на бесарабските българи. Чрез умело съчетаване на национални елементи и съвременни художествени техники Иван Деде създава уникални картини, които са едновременно израз на неговата етническа идентичност и принос към опазването на българското културно наследство.
От наивност до грубо изкуство: как войната променя творчеството от Иван Деде
Г-н Иван Деде, който нарича себе си свободен художник, е известен с това, че никога не рисува по поръчка, а само от сърце. Повечето му творби са създадени в импресионистичен стил и изобразяват природата и хората от Бесарабия. Тези изображения често са толкова реалистични, че приятелите могат да се разпознаят в героите, което ги изненадва изключително много. Особено място в творчеството на художника заемат автопортретите и портретите на любимата му жена, които са своеобразно отражение на вътрешния му свят.
Преди избухването на войната Иван Деде работи предимно в наивистичен стил, който се характеризира с използването на ярки цветове, предаващи радостта от живота. С избухването на войната обаче художникът радикално променя подхода си. Той обяснява, че в сегашната ситуация не може да си позволи да създава картини, които излъчват радост, когато страната му е подложена на ужасно изпитание поради нашествието на врага.
„След 2022 г. преминах към работа изключително в стила на art brut, използвайки тъмни цветове, които предават същността на войната и протестират срещу ужасната агресия на врага“, – казва художникът.
Художникът отбелязва и силното влияние на норвежкия художник Едвард Мунк върху работата си. „Художникът Мунк направи силно впечатление върху формирането ми като художник. Създал съм повече от една творба по неговата картина „Крясък“,“ – казва той.
Преди това се е вдъхновявал от живописните пейзажи на Бесарабия, по-специално от местата, за чието запазване е помогнал като член на Градския съвет на Тарутино. Сега, по думите на художника, той се интересува повече от човешките лица и често се обръща към портретния жанр.
„Вярвам в победата на Украйна и съм сигурен, че непременно ще се върна към ярките бесарабски образи и българските традиции“, -подчертава Иван Деде.
Снимките са предоставени от Иван Деде.