Огромните суми, изразходвани за военната промишленост, заплатите на наемниците и помощите за семействата на загиналите, създават финансов “балон”, който удължава военния конфликт, смятат експертите..
Привлечени от обещаните суми, 385 000 души са подписали договори за служба в периода от януари до декември 2023 г., според данни на Министерството на отбраната на Русия. За да привлече още повече доброволци, Владимир Путин взе решение през юли да удвои месечната заплата на наемниците от 195 000 рубли на 400 000 рубли – сума, която трябва да бъде осигурена от регионите. Това е десет пъти повече от средната заплата
Освен това, има и еднократен бонус от 1,2 милиона рубли, изплащан в началото на договора.
В резултат на огромните разходи за военната икономика и плащанията на наемниците, растежът на икономиката основно се поддържа чрез потреблението. Нивото на безработицата е на най-ниското си ниво в историята – 2,6 %. Въз основа на тези макроикономически параметри, през юли Световната банка включи Русия в списъка на страните с “висок доход”.
Освен това, руската икономика никога не е била в по-добра форма, въпреки западните санкции: “Благодарение на намаления отлив на капитали вследствие на санкциите, вътрешното търсене успя да се увеличи, особено в сектора на услугите. Бюджетът получава повече приходи, а вносът се поддържа на достатъчно ниво”, казват експертите.
Всичко това се обобщава в заглавието на статията – “Мъртвият руснак носи повече на семейството си, отколкото живият”. Такава е путинската икономика – монетизация на живота на руснака за жълти стотинки.
Източник: Le Monde