Текст на статията (преведен на български):
Компанията „Новатэк“, чиито основни акционери са приятелят на президента Генадий Тимченко и милиардерът Леонид Михелсон, се опитва да подобри отношенията си с Вашингтон, съобщава Reuters, позовавайки се на два източника. За тази цел компанията е започнала сътрудничество с лобисти.
Според един от източниците на Reuters „Новатэк“ се стреми да възстанови отношенията си със Запада преди края на войната в Украйна. Друг източник отбелязва, че компанията иска да извади своя водещ проект за производство на втечнен природен газ „Арктик СПГ-2“ от американските санкции.
Заместник-председателят на борда на „Новатэк“ Денис Соловьов наскоро е посетил Вашингтон, за да започне сътрудничество с американска лобистка фирма, съобщават източниците на Reuters. В следващите седмици руската компания и американските лобисти планират да се обърнат към държавните структури в САЩ, добавят те.
Компанията възнамерява да демонстрира на Вашингтон, че не оказва финансова подкрепа за руското нахлуване в Украйна. Като доказателство „Новатэк“ смята да използва своя данъчен статут в Русия: проектът „Арктик СПГ-2“ е освободен от данъци до 2030 г.
Помощникът на държавния секретар на САЩ за енергийни ресурси Джефри Пайет е заявил пред Reuters, че Държавният департамент е запознат с посещението на представители на „Новатэк“ във Вашингтон. Въпреки това, той смята, че подобряването на отношенията с администрацията на Джо Байдън ще бъде трудно: „Сега не е време да се прави бизнес с Русия по стария начин. Русия е на резервната скамейка, и моята работа е да гарантирам, че ще остане там възможно най-дълго – докато продължава незаконната война.“
Соловьов е отказал коментар. „Новатэк“ не е отговорила на запитванията на агенцията.
Контекст.
Един от основните собственици на „Новатэк“ е приятелят на Путин Генадий Тимченко. Миналата година той се опита да оспори санкциите в Европейския съд, като докаже, че познанството му с президента не означава подкрепа за войната в Украйна, но загуби делото.
„Новатэк“ е най-големият производител на втечнен природен газ в Русия, като притежава 60% от „Арктик СПГ-2“. През ноември 2023 г. проектът попадна под американски санкции, което доведе до спиране на производството на втечнен газ.
Русия планираше до 2035 г. да увеличи своя дял на пазара на втечнен природен газ до 20%, вместо сегашните 8%. Миналото лято Владимир Путин участва в церемония по изпращането на първата линия на „Арктик СПГ-2“ по Северния път, което бе представено като технологичен пробив от руските медии.