© Александър Коваленко
Вчера в Турция президентът на Украйна Владимир Зеленски посети строителството на втората корвета от клас „Ада“ за нуждите на ВМС на Украйна, наречена „Гетман Иван Виговский“. И също както преди година започнаха да възникват въпроси защо Украйна изобщо ще строи корвети в Турция, и то две!?! В крайна сметка същината на въпроса е 500 милиона евро, които не може ли наистина да бъдат похарчени за нещо необходимо на украинската армия точно тук и сега, а не за корвети, които няма да можем безопасно да използваме в Черно море до края на войната?
Не. Не може.
Факт е, че повечето от критикуващите и задаващите въпроси са забравили, че първата корвета от клас „Ада“ „Гетман Иван Мазепа“ беше заложена не вчера или преди седмица, а през септември 2021 г., съгласно договора за строителството на два кораба в Турция. А скорошното полагане на втората корвета стана с готова част от корпуса, такива са традициите в Турция. Какво имам предвид.
Имам предвид само, че парите по договора са платени. Освен това първите трансфери започнаха още преди началото на пълномащабно нахлуване.
Сега на въпроса има ли изобщо нужда от кораби от този клас?
Дискусиите за формата и състава на украинските военноморски сили се водят много преди пълномащабната война и са особено активни през хибридния период, от 2014 г. Бяха разгледани различни концепции на ВМС, т. нар. „москитен флот“ и „вълча глутница“, но като цяло никой не отрече необходимостта от изграждане на кораби с водоизместимост до или над хиляда тона, но не и от същия тип или по-големи от клас фрегат.
Корабите от клас “корвета” се вписват идеално в тази концепция, гарантирайки пълен набор от сигурност в морето. По-специално, корвета от клас Ada има способността да се бори не само с надводни цели, използвайки противокорабни ракетни системи “Harpoon” или “Нептун”, да участва в операции за откриване и борба с подводни цели, а има и противовъздушна отбрана под формата на ЗРК RIM-116.
Но нещо друго е важно.
Всички ние прекрасно разбираме, че докато трае войната, няма да можем да вземем този кораб за наше ползване и да го поставим в някое от нашите пристанища. Наистина в този случай корабът веднага ще се превърне в мишена №1 за атаки от Русия. Но по един или друг начин войната ще свърши. И едва ли руският Черноморски флот ще излезе от тази война без сериозни загуби, ако изобщо ще излезе. Всичко върви към втория вариант, който може да се нарече дефлотизация на Русия в Черно море. Да, ще си помисля за регистриране на авторски права за този термин – “дефлотизация”.
Сигурен съм, че до края на войната Черноморският флот вече няма да може да се нарича такъв и дори флотилия, тъй като той буквално няма да съществува. На свой ред Украйна ще има готов и боеспособен флот.
В крайна сметка, ако някой е забравил, тогава не само две корвети клас Ada се строят в Турция за нас. Във Великобритания вече ни очакват два минни ловци от типа Sandown, а също така не забравяме за проекта за високоскоростни лодки P50U, носители на противокорабната ракетна система “Нептун”. В САЩ ни очакват патрулни катери „Айлънд” и Марк IV. Изглежда ми като добър стартов комплект.
Освен това не изключвам след освобождаването на Кримския полуостров там да ни очакват военноморски трофеи.
И затова, с мисли за победата и бъдещето на ВМС на Украйна – да, трябват ни корвети тип Ada. Не за днес – за утре, но ни трябват.
Източник: Александър Коваленко