В нощта на 22 април Одеса стана обект на най-голямата досега атака с дронове-камикадзе Shahed-136, използвана от руските окупатори. По предварителни данни са били задействани между 28 и 30 дрона, което е нов рекорд за броя на използваните безпилотни апарати срещу града, надминавайки предишния масиран удар от 20 март 2025 г..
Дроновете са навлизали на групи от по 3-6 апарата от акваторията на Черно море, като са използвали тактика на рязко пикиране към целите си с висока скорост – до 300 км/ч, което е постигнато чрез спускане от височина 2000-2500 метра. Тази тактика затруднява работата на мобилните ПВО групи с картечници, като ефективна защита могат да осигурят само специализирани зенитни системи като Gepard, С-125, „Стрела-10“, „ОСА“ и западни комплекси като Crotale, Alvis Stormer и други, от които Украйна изпитва остър недостиг.
В резултат на атаката са регистрирани удари по жилищни квартали и промишлени зони, възникнали са пожари и има ранени цивилни – по информация на кмета Геннадий Труханов, трима души са пострадали, а много апартаменти са повредени. Според някои източници, една от целите е бил държавният научноизследователски институт „Щорм“, който има ключова роля в радиоелектронното осигуряване на украинските въоръжени сили.
Отбелязва се и използването на разузнавателен дрон, който е кръжал над града преди атаката и е бил използван за корекция на маршрути и насочване на основния роя дронове. Експерти подчертават, че през последния месец са наблюдавани по-малки по мащаб атаки с цел разкриване на разположението на украинската ПВО и търсене на най-безопасни маршрути за дроновете.
Военни анализатори предупреждават, че броят на използваните Shahed-136 при бъдещи атаки може да продължи да нараства, като не е изключено в близко бъдеще да бъдат използвани рояци от 35-40 и повече дрона едновременно. Украинските власти настояват за допълнително засилване на ПВО и предоставяне на алтернативни средства за противодействие, включително бойни хеликоптери и щурмова авиация.
Източник: Александр Коваленко