Още един признак за енергийна криза в Русия – планове за внос на електроенергия от Китай, докато РФ преди това изнасяше енергия за КНР

Още един признак за енергийна криза в Русия – планове за внос на електроенергия от Китай, докато РФ преди това изнасяше енергия за КНР

През миналата година Русия е намалила доставките на електроенергия за Китай три пъти. Според членa на управителния съвет на „Интер РАО“ Александра Панина, износът на електроенергия за КНР през тази година ще бъде под 1 млрд. кВтч. Тя посочи като причина за намаляването на доставките дефицита в обединената енергийна система на Изтока.

В началото на февруари 2025 г. ръководството на компанията „Системен оператор“ предложи да се разгледа възможността за внос на електроенергия от Китай като една от мерките за покриване на енергийния дефицит в Далечния изток. „В условията на напрегната балансова ситуация в Обединената енергийна система (ОЕС) на Изтока е необходимо да се разгледа възможността за ускорено въвеждане на обекти за ВЕИ-генерация, които представляват евтин, ефективен и бърз за изграждане източник на електроенергия, както и за внос на електроенергия от Китай“, се казва в съобщението на „Системен оператор“, цитиращо председателя на управителния съвет Фьодор Опадчий. По негови данни, общото потребление на електроенергия в Русия през 2024 г. е нараснало с 3,1%, включително и заради допълнителния ден от високосната година.

В глобален план общото потребление на електроенергия расте с 4% годишно. Въпреки това, според новите планове на руското правителство, производството на електроенергия в РФ ще нараства много по-бавно – средно с 2,1% до 2030 г. и само с 1,3% до 2042 г. Такива прогнози са заложени в одобрената от руското правителство Генерална схема за разпределение на енергийни обекти до 2042 г. („НГ“ от 14.01.25).

„Анализът на Генералната схема за развитие на енергетиката на Русия до 2042 г. показва, че прогнозата за производство и потребление на електроенергия няма да позволи постигането на икономическия растеж, предвиден в Стратегията за икономическо развитие – нито в РФ като цяло, нито в приоритетните региони, като например Далечния изток“, заявява членът на бюджетния комитет на Думата Оксана Дмитриева. Според нея основната причина за такава енергийна стратегия е курсът на финансово-икономическия блок към намаляване на инвестициите и „охлаждане на икономиката“. За изграждането на енергийни обекти са необходими дългосрочни инвестиции, които могат да бъдат осигурени с евтини дългосрочни кредити – нещо, което днес практически е недостъпно, подчертава депутатът.

Източник: Lipsits