Външният вид на тези снаряди предизвика редица въпроси относно техния произход, по-специално по повод това, че са еднояйчни близнаци със 122-мм осколочно-фугасни снаряди за китайските гаубици Type 96, които, от своя страна, са копие на съветските Д- 30.
Само че докато класическият ОФ-462 на руснаците не е еволюирал по време на съществуването на руския ВПК, китайците не само създадоха широка гама от различни снаряди ОФ за своя Д-30, но и значително подобриха техните характеристики, включително чрез конструктивни промени.
Именно такива промени могат да бъдат забелязани при ОФ-56ИМ-1. Тоест, освен че Иран и КНДР изпращат в Русия снаряди, към тази компания се присъедини и Китай. Това, меко казано, би било нежелателно и даже катастрофално! Но по-скоро не, отколкото да.
Факт е, че в Русия развитието на сектора за производство на боеприпаси е, меко казано, деградирало. Дори възхваляваният 152-милиметров снаряд “Краснопол” е безбожно остаряла разработка от съветската епоха, със съмнителна концепция за поразяващ импулс и смущаващо ниска скорост на удара от 230 м/сек, но не и продукт на руския оръжеен “гений”. Въпреки че руският оръжеен “гений” дори не би могъл да стигне дотам, продължавайки да рефлектира върху четиридесетгодишния “Краснопол”, но не става въпрос за това…
Става дума, че изглежда Русия или е получила от Китай лиценз за производството на копие на техния 122-мм ОФ Type 96, или по някакъв начин е получила достъп до разработката и я е копирала. Преките доставки от Китай предизвикват съмнения, но нищо не може да бъде изключено. Въпреки че ако такива бяха започнали, то в зоната на БД тези снаряди биха били използвани при всеки втори изстрел, предвид възможностите на ВПК на КНР.
А някога Китай копираше съветските/руските оръжейни разработки. Настъпи времето, когато деградиралият руски ВПК копира китайските разработки, създадени на базата на съветските/руските модели.
“Прогрес!”
Източник: Александър Коваленко