Това не е първият път, когато Русия се опитва да намери източници на доставки за своята армия по света. По дипломатически канали Москва се опита да изкупи обратно доставени по-рано оръжия и техника на страни от Азия, Африка и дори Латинска Америка.
Що се отнася до Судан, малко техника няма да навреди, като се има предвид какво са имали на въоръжение въоръжените сили на тази страна преди началото на следващата гражданска война през 2023 г. и какво, на първо място, може да поиска Русия.
Суданската армия имаше много впечатляващ танков компонент.
Т-72 (съветско и иранско производство) – повече от 700 единици;
Т-54/55 (съветски и китайски аналози) – повече от 400 единици;
Тип-96 (китайски танк, с много копирани неща от Т-72) – 200 бр.
Именно танковете първо ще поиска Москва.
Останалата номенклатура военна техника не е толкова многобройна, колкото танковата. Суданците имаха ясен фетиш за Общи бойни танкове. Но си струва да се отбележи голямото количество БМП-1/2 – повече от 100 единици, които също могат да бъдат в списъка с желания на Русия.
Също така Русия може да се интересува от китайските 107-мм РСЗО Type-63, стотици от които бяха доставяни в Судан, въпреки че калибърът на снарядите не е изцяло руски, и зенитните средства ЗПУ-2/4 и С-60 сега стават по-актуални за Русия от всякога. И С-60 дори получи втори живот като част от производството на руски гантраци (въоръжени камьони).
Всъщност, Москва може да поиска точно такъв комплект техника от Судан, което, макар и да не е розова новина, подчертава факта, че процесът на изчерпване на собствените й резерви, наследени от СССР, я принуждава трескаво да търси нови доставчици.
Третата година от войната, демилитаризацията и денацификацията вървят по план.
Източник: Александр Коваленко