Рекордна руска атака с дронове срещу Украйна провокира призивите на Зеленски за засилени санкции

Рекордна руска атака с дронове срещу Украйна провокира призивите на Зеленски за засилени санкции

Русия извърши най-мащабната атака с дронове от началото на полномащабното си нашествие срещу Украйна през февруари 2022 година. Според украинските военновъздушни сили, през нощта срещу 9 юли 2025 година руските войски изстреляха рекордните 728 дрона от различни типове, включително над 300 дрона „Шахед“, както и 13 ракети „Кинжал“ и „Искандер“.

Това представлява значително увеличение спрямо предишните рекорди – през февруари 2025 година броят беше 267 дрона, а в края на юни бе отбелязан рекорд от 539 дрона.

От общо 741 въздушни цели (728 дрона и 13 ракети) украинските сили успяха да неутрализират 718 обекта:

  • 296 дрона бяха свалени с огнева мощ;
  • 415 дрона бяха изгубени от радарите или потиснати чрез електронна война;
  • 7 крилати ракети „Искандер“ бяха унищожени.

В отговор на тази масирана атака, президентът на Украйна Володимир Зеленски отправи категоричен призив за засилване на международните санкции срещу Русия. Той подчерта, че атаката е „демонстративна“ и идва в момент, когато се правят „толкова много опити за постигане на мир“.

Зеленски настоя за „болезнени“ санкции срещу руския петрол, който според него „влива пари във военната машина на Москва повече от три години война“. Той специално призова за:

  • вторични санкции срещу тези, които купуват руски петрол и „спонсорират убийства“;
  • ограничения върху руския петрол, който е основният източник на приходи за финансиране на войната.

Петролните и газовите приходи са от критично значение за руската военна машина. По анализи, нефтът и газът формират почти една трета от държавните приходи на Русия и над 60% от експорта ѝ.

От началото на полномащабното нашествие през февруари 2022 година Русия е получила над 883 милиарда евро приходи от износ на изкопаеми горива, включително 228 милиарда евро от страни, наложили санкции. Въпреки ограниченията, Русия все още печели около 560 милиона евро дневно от износ на изкопаеми горива.

Европейският съюз работи по 18-ия пакет санкции срещу Русия, който включва по-строги ограничения върху петролната търговия и въвеждане на вторични санкции.

Зеленски подчерта, че съюзниците на Украйна знаят как „да окажат натиск върху Русия, така че тя да бъде принудена да мисли за прекратяване на войната, а не за нови удари“. Той призова всички, които искат мир, да действат активно за засилване на санкциите срещу руския петрол.

Източник: Телеграм канал на президента на Украйна Володимир Зеленски