Според изданието вероятността за това събитие е оценена като изключително висока, базирайки се на сведения от двама анонимни сирийски източници.
Загадъчният маршрут на самолета
Според данни от Flightradar самолетът, на борда на който вероятно е бил Асад, е излетял към крайбрежния регион на Сирия – родината на алауитската общност, към която принадлежи диктаторът.
На височина около 500 метра обаче се е случило неочаквано събитие: самолетът внезапно е променил курса си в противоположната посока и изчезнал от радарите. Последният контакт е регистриран в 5:32 ч. местно време, а след седем минути всички следи от самолета са напълно изчезнали.
Опит за споразумение
Няколко дни преди изчезването на самолета Башар Асад е участвал в преговори за предаване на властта. Според BILD дипломатическите обсъждания са се провели в столицата на Катар – Доха, с посредничеството на катарски представители. Планът предвиждал Асад да подаде оставка в събота вечерта и да замине за Русия. След оттеглянето му трябвало да се сложи край на бойните действия, властта да се предаде на преходно правителство, а впоследствие – на бунтовниците.
Според този сценарий водещата политическа сила трябвало да стане подкрепяната от Турция „Сирийска национална армия“, докато ислямистката групировка „Хайят Тахрир аш-Шам“ нямало да участва в новата власт. Този план обаче се провалил.
Геополитически последици
Потенциалната гибел на Асад може да се окаже сериозен удар за основните му съюзници – Русия и Иран. За Москва Сирия имаше стратегическа роля благодарение на базите в Тартус и Латакия, които осигуряват достъп до Средиземно море. Загубата на такъв съюзник ще усложни позициите на Кремъл в региона.
Путин подкрепяше Асад 13 години след Арабската пролет с цел да попречи на доставката на газ и петрол от Катар, ОАЕ и Саудитска Арабия към ЕС по евтини маршрути чрез тръбопроводи.
Ако след падането на режима на Асад ситуацията в Сирия се стабилизира, през страната и Турция могат да се изградят тръбопроводи, които значително ще намалят енергийната зависимост на Европа от Русия.
В същото време Иран също ще претърпи сериозни загуби. Сирийският режим, основан на алауитския шиитски клон, беше ключова част от „шиитския полумесец“, простиращ се от Иран през Ирак и Сирия до Ливан.
Смъртта на Асад на практика ще прекъсне този коридор, отслабвайки влиянието на Иран в региона. Както отбелязва професорът от Университета „Джорджтаун“ в Катар Мехран Камрава, оста на съпротивата, ръководена от Иран, може да отслабне, което да доведе до по-радикални действия срещу Израел и САЩ.
Междувременно протестиращи нападнаха сградата на иранското посолство в Дамаск, свалиха банера с изображенията на ликвидираните лидери на „Хизбула“ Хасан Насрала и командващия спецподразделението „Ал-Кудс“ Касем Солеймани.
Какво следва
Все още няма официално потвърждение за гибелта на Башар Асад. Ситуацията около мистериозното изчезване на самолета остава напрегната, а потенциалните последици обещават да бъдат ключови за преразпределението на силите в Близкия изток.
Източник: Pravda Gerashchenko