Министерството на външните работи на Украйна стартира проекта „Резиденцията на Орлик: Преоткриване на Украйна в световните архиви“ в началото на тази година. Радостни сме да обявим имената на финалистите за 2024 година!
⭐️Финалистите за проекта през 2024 г. са:
🇧🇬🇹🇷 Олександр Середа – научен сътрудник в Института за източни изследвания „А. Кримски“ към НАН на Украйна, доцент в катедра „История на Украйна“ в ПНПУ „К. Д. Ушински“.Тема на изследването: „Османската резиденция на Пилип Орлик“. Изследванията ще се проведат в България и Турция с подкрепата на украинските посолства в тези държави.
🇱🇹 Олег Однороженко – доктор на историческите науки, автор на 17 монографии и близо 100 научни статии.
Тема на изследването: „Украйна в състава на Великото литовско княжество (XIV–XVI в.)“. Изследванията ще се проведат в Литва с подкрепата на украинското посолство.
🇸🇪 Марина Траттнер – независим изследовател, както и изследователите на Националния резерват „Хетманска столица“ (град Батурин) Наталия Дробязко и Марина Хармак.
Тема на изследването: „Преоткриване на документите на хетман Пилип Орлик в шведските архиви“. Партньор в реализацията на този проект е благотворителният фонд „МХП-Громади“, който предоставя както финансова подкрепа, така и съдействие за организиране на изследователската работа в Швеция.
За проекта:
Проектът „Резиденцията на Орлик: Преоткриване на Украйна в световните архиви“ подкрепя украинските учени, които фокусират усилията си върху изследвания на въпросите на държавността, дипломацията и международните отношения на Украйна. Неговата цел е да разкаже на украинците и света за неизследвани до момента страници от украинската история.
В рамките на проекта избраните историци получават възможност да работят в архивите на други държави, да откриват непознати документи и да създават връзки с международната научна общност.
Възстановявайки историческата истина, ние не само запълваме белите петна в нашата история, но и разкриваме нови, непознати страници. Този проект е обща възможност да интегрираме Украйна в световната научна общност.
🤝 Поздравяваме финалистите! Предстои още много работа, но вярваме, че заедно можем да открием нови перспективи за изучаването на нашето историческо наследство.