Загубите на техника на бойното поле в Русия са толкова огромни, че скоро тя ще започне да изпитва недостиг на съветски резерви, с които основно попълва арсенала си. Производството на нови танкове страда поради недостиг на западни компоненти, спрян от санкциите. Вероятно военната икономика на Путин е достигнала своя пик и едва ли ще може да увеличава производството със същите темпове, както преди.
Руската армия губи всеки месец повече танкове и гаубици, отколкото заводите ѝ могат да произведат, а нарастващият натиск върху икономиката може да доведе до спиране на част от производствените линии, заявиха пред The Washington Post американски официални лица и експерти. Заедно с деградацията на техниката, причинена от санкциите, което увеличава бойните загуби, и постепенното намаляване на каналите за контрабандни доставки, това ще доведе до недостиг на танкове още през следващата година.
Според сайта Oryx, който събира потвърдена информация за загуби на техника, Русия вече е загубила над 3600 танка, 279 гаубици, около хиляда самоходни артилерийски установки и минохвъргачки. Общите загуби на бронирана техника доближават 11 100 единици.
Американски официални лица подчертават, че санкциите действат и постепенно подкопават производството на оръжия в Русия. Дори „ако успее да заобиколи санкциите, това води до допълнителни разходи“, посочва Макс Бергман, директор на програмата „Европа, Русия и Евразия“ към Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS) във Вашингтон. Въпреки това Русия разчита на огромните обеми на производство, за да компенсира недостатъците на своите системи за въоръжение, предупреждава той: „Количеството също има своята стойност“.
Що се отнася до танковете и гаубиците, това „производство“ в голямата си част се състои в преоборудване на стара съветска техника и разглобяването ѝ на части. Според оценки на Кралския обединен институт за изследвания в областта на отбраната (RUSI) и Международния институт за стратегически изследвания (IISS), 85% от танковете и бронираните машини, изпращани на фронта, са възстановена и преоборудвана техника от резервите. Но сателитни снимки на складове и депа за военна техника показват, че тези запаси се изчерпват, заяви пред WP Джордж Барос, ръководител на групата за Русия в Института за изследване на войната (ISW). Според него, при сегашните темпове на загуби на тези машини, до края на 2025 г. руснаците ще се сблъскат с недостиг на танкове, което ще има огромни последици за бойните действия на фронтовата линия.
Военният експерт Павло Лузин, гост-изследовател в Училището по право и дипломация „Флетчър“ към Университета Тафтс, по-рано прогнозира, че възможностите за възстановителен ремонт на танкове и БМП от резервите ще се изчерпат през втората половина на 2025 година.
В някои случаи ефектите от санкциите се виждат върху самата техника. Най-новите модели на танка Т-90М вече излизат от поточната линия без лазерни насочващи датчици, които се монтират на оръдията и помагат на екипажите да стрелят прецизно. От края на миналата година тези датчици мистериозно изчезнаха, твърди Майкъл Гьорстад, военен анализатор в IISS. Според него тяхната липса без съмнение „негативно влияе върху оцеляването на екипажите“.
Според данни на Oryx, Русия е загубила 120 танка Т-90М. В същото време от началото на войната до средата на 2024 г. на фронта са изпратени само 175 танка от този модел.
Изчерпването на производствените възможности на военната техника се признава индиректно дори от руското Министерство на икономическото развитие. Според материали, подадени в Държавната дума относно бюджета, министерството очаква почти пълно спиране на растежа в производството на военна продукция. Например, ако производството на „други транспортни средства и оборудване“ е нараснало с 30,2% през 2023 г. и с 15,1% през 2024 г., то през 2025 г. се очаква увеличение само с 5%.
Източник: Інфонавігатор