Санкциите на САЩ създават проблеми за танкерния износ на руски петрол – Bloomberg

Санкциите на САЩ създават проблеми за танкерния износ на руски петрол – Bloomberg

Зареждането на петрол на танкери е едно, но разтоварването създава нови предизвикателства, като вече се забелязват признаци, че ограниченията възпрепятстват успешното завършване на доставките.

В Тихоокеанския регион едва два от деветте товара, изнесени от петролно-газовите проекти на остров Сахалин, са били разтоварени след въвеждането на допълнителните санкции. Останалите седем танкера са в застой: четири от тях стоят в руския порт Находка, един се намира между Япония и Южна Корея от 17 януари, а друг пристигна в понеделник от Китай. Последният все още не е разтоварен и вероятно също ще остане в застой.

Тъй като специализираният флот включва само 10 танкера, ако тези кораби не бъдат освободени, доставките ще започнат да намаляват. До момента само един товар след санкциите е бил прехвърлен на друго съдно.

От 27 товари, натоварени между 10 януари и 2 февруари, едва два са били на танкери, срещу които САЩ са наложили санкции. Нито един от тях все още не е разтоварен, а един танкер стои на котва в близост до пристанището „Козмино“ още от момента на зареждането.

Първият танкер с товар от арктическия порт Мурманск навлезе в Средиземно море в неделя и се насочва към Суецкия канал. Данните сочат, че крайната му дестинация е западното крайбрежие на Индия, където се очаква да пристигне след около две седмици. Въпреки това, Делхи е заявил, че няма да приема товари от санкционирани кораби.

Общо 29 танкера са натоварили 21,61 милиона барела руски петрол за седмицата до 2 февруари, което е спад спрямо ревизираните 22,5 милиона барела на същия брой танкери от предходната седмица.

Дневният поток петрол за седемдневния период до 2 февруари е спаднал с около 130 000 барела, или с 4%, до 3,09 милиона барела. Намалението на доставките от основния тихоокеански порт и Черно море е било компенсирано от увеличени товари от балтийските терминали.

Намаляването на цените на руския петрол допълнително е свило износа, което е довело до спад на приходите на Москва с около 110 млн. долара – до 1,39 млрд. долара за седмицата до 2 февруари.

Експортните цени на руския петрол са се понижили спрямо предходната седмица с между 1,70 и 2,40 долара за барел. Цените за доставки до Индия също са спаднали с около 170 долара.

Средната печалба за четириседмичен период е спаднала до около 1,43 млрд. долара на седмица, спрямо ревизираните 1,44 млрд. долара за периода до 26 януари.

Източник: Ціна держави