„Замразяваща“ стратегия за години: бързият край на войната от Тръмп придобива детайли

„Замразяваща“ стратегия за години: бързият край на войната от Тръмп придобива детайли

Светът неправилно тълкува думите на Тръмп за „прекратяване на войната за 24 часа“: лидерът на републиканците всъщност говори за замразяване на конфликта, докато реално Украйна може да остане във война с Мордор години наред, подобно на прочутата АТО.

Намерението на новоизбрания 47-ми президент на САЩ Доналд Тръмп за „бързо прекратяване на войната“ постепенно придобива ясни очертания. The Wall Street Journal споделя последните данни от изборния щаб.

Предвижда се замразяване на активните бойни действия дори с цената на сериозни отстъпки от Киев. Планът включва предоставяне на Москва на 20% от окупираните територии и забрана за опитите на Украйна да се присъедини към НАТО – според една версия за 20 години, а според друга – за неопределен срок.

Някои източници намекват, че Тръмп може да блокира интеграцията на Украйна и в други „съюзни институции“, включително фактически да възпрепятства членството в ЕС.

След замразяването се предлага установяване на демилитаризирана зона от 1287 км по фронтовата линия между отбранителните сили и окупаторите, без яснота кой ще контролира тази зона.

В замяна на това Украйна ще запази своята независимост.

Формално Тръмп има само един инструмент – доставките на оръжие. За натиск върху Киев той може да прекрати доставките, а за да дразни Москва, ще даде на Въоръжените сили на Украйна неограничен достъп до американските арсенали.

Въпреки това, войната не е президентска лимузина, която може да бъде спряна мигновено; усещането за справедливост на агресора и защитниците е напълно несъвместимо.

Колкото и сложна да е ситуацията, властите в Украйна няма да подпишат акт за частична капитулация – за отказ от една пета от територията си или за намаляване на числеността на въоръжените сили, както мечтаят московците. В политиката такива въпроси се трансформират в дългогодишен преговорен процес, където финалните решения ще трябва да бъдат подписани от следващото поколение политици. Нещо подобно се планираше в Истанбулските споразумения, където Донбас и Крим щяха да получат особен статут за години напред.

 „Планът за замразяване“ не включва гаранции за сигурност на Украйна, които Киев се опитва да осигури с помощта на европейските си партньори. Липсата на такива мерки увеличава риска от нова агресия на Мордор. Вече е ясно, че Тръмп не планира да предостави на Украйна солидни гаранции – нито членство в НАТО, нито статус на главен партньор на Алианса, което означава, че Брюксел и Киев ще се нуждаят от време за създаване на местен пакт за сигурност. Този пакт може да включва Великобритания, Полша, балтийските държави и евентуално Франция.

Бункерният лидер също ще създаде проблеми за Тръмп, като настоява за изпълнение на своите желания. Ако Вашингтон напълно удовлетвори Москва, кремълският лидер ще се възприема като победител, а новият лидер на Белия дом – като губещ, който подкрепя тъмните сили. Това е още една причина, поради която на Белия дом може да се наложи да „замразява“ конфликта за дълго, за да има време да урегулира отношенията с „бункерния лидер“.

С други думи, „дипломатическото замразяване“ от Тръмп има за цел да намали интензитета на войната, като прехвърли най-горещите сблъсъци на дипломатическата сцена. Първоначално страните ще се договорят за прекратяване на обстрелите срещу гражданската инфраструктура, ще обменят пленници и евентуално ще последва американски ултиматум за изтегляне на войските.

Източник: Орестократія