Лора Кънингам, президент на спонсорираната от САЩ Open Technology Foundation, каза, че служители на срещата са предложили предоставяне на отстъпки или субсидии на компании, които помагат да се посрещне бързо нарастващото търсене на VPN. Според нея в Русия и Иран има огромен ръст на популярността на различни VPN услуги.
„В продължение на десетилетие ние редовно поддържахме около девет милиона VPN потребители всеки месец, а сега този брой се е увеличил повече от четири пъти“, каза Кънингам. Около 46 милиона души на месец използват VPN, поддържани от САЩ, каза Кънингам, но добави, че значителна част от бюджета отива за разходите за хостване на целия този мрежов трафик на сървъри от частния сектор.
„Искаме да подкрепим тези допълнителни потребители, но нямаме ресурсите да се справим с това нарастващо търсене“, каза тя.
Русия активно се бори с VPN услугите и методите за заобикаляне на блокирането. Например на 1 март влезе в сила закон, забраняващ популяризирането на VPN. Сега сайтове, които казват как да се използват методи за борба с блокирането, предоставят връзки към услуги или просто призовават за използване на VPN, се блокират без пробен период. В същото време на руснаците не е забранено да използват VPN и няма санкции за това.
VPN помага на руските потребители да четат независими медии, блокирани в страната, или да гледат Youtube, който изкуствено „забавя“ Роскомнадзор. Освен това, използвайки VPN, може да се използва един от най-сигурните месинджъри в света – Signal, който беше блокиран в Русия на 9 август „за нарушаване на закона“.
Източник: Радио Свобода