Редица OSINT анализатори отбелязаха активност на руски кораби във военноморската база в сирийския Тартус. Данни от сателити, заснети на 1 декември, показват, че всички кораби са на местата си.
На следващия ден обаче анализаторите забелязаха, че танкерът „Елня“ е напуснал пристанището. Според тяхна информация от Тартус са изтеглени също подводница, фрегати и друго спомагателно оборудване.
„Ако това е вярно, то това е първият видим признак, че Русия изтегля ценни активи от страната“, отбелязва анализаторът H. I. Sutton.
Всичко това се случва на фона на настъплението на опозиционни сили и влошаването на позициите на режима на Башар Асад. От началото на гражданската война през 2011 г. сирийският диктатор запазва властта си, не на последно място благодарение на помощта от Кремъл.
Стратегическото значение на Тартус
Военноморската база в Тартус е създадена през 1971 г. След разпадането на СССР тя престава да се използва, но с началото на гражданската война в Сирия активното ѝ използване се възобновява.
В базата в Тартус се намират пет кораба и една подводница: два фрегата тип „Адмирал Горшков“, един фрегат проект „Буревестник“, два танкера „Елня“ и „Вязьма“, както и подводницата „Новоросийск“.
Тартус е единствената руска военноморска база в Средиземно море. Тя има стратегическо значение за противопоставянето с НАТО.
Какво предстои?
Анализаторите предполагат, че руските военни кораби ще се отправят от Средиземно море по обиколен маршрут към Балтика. По пътя те може да търсят временен пристан в Алжир или Либия.
Ако Тартус остане под руски контрол, базата вероятно ще бъде използвана за руски тежки подкрепления. За тяхната доставка обаче ще са необходими няколко седмици, затова помощта за Асад най-вероятно ще се осъществява по въздух.
До февруари 2024 г. Русия поддържаше редовни транзитни превози на кораби към Черно море, известни като „сирийски експрес“. Но те бяха прекратени поради заплахата от украински безпилотни плавателни съдове.
Ако Русия иска да укрепи режима на Асад или да евакуира тежко оборудване, тя може да опита да премине по черноморския маршрут. Но в такъв случай корабите могат да бъдат атакувани от украински дронове.
Ако Кремъл загуби или самостоятелно изостави Тартус, това ще бъде сериозен удар по външнополитическите амбиции на Русия, които традиционно разчитат на демонстрация на военна мощ зад граница.
Източник: Pravda Gerashchenko