Харвардският университет подаде съдебен иск срещу администрацията на президента Доналд Тръмп, оспорвайки решението за замразяване на федерално финансиране в размер на 2,2 милиарда долара поради отказа на университета да изпълни искания за промяна на вътрешната си политика.
Харвардският университет заведе дело във федералния съд на САЩ срещу администрацията на Доналд Тръмп, след като тя замрази държавното финансиране на програмите на университета на стойност над 2 милиарда долара. В 51-страничната жалба се посочва, че действията на правителството са „незаконни и излизат извън неговите правомощия“ и се иска незабавно спиране на замразяването на средствата.
Причина за конфликта е отказът на Харвард да изпълни „неконституционни“ искания на администрацията, свързани с промени в управлението, дисциплината, политиките за многообразие и наемане на персонал. Белият дом настоява за сериозни реформи и премахване на така наречената позитивна дискриминация, както и за по-строг контрол върху реакциите срещу прояви на антисемитизъм в кампуса. Университетът обаче отказа да се съобрази, като подчертава, че напълно спазва законите за недискриминация и че правителството се опитва да използва финансирането като инструмент за контрол над академичните решение.
Президентът на Харвард Алан Гарбър заяви, че подобно замразяване ще се отрази негативно на важни изследвания, включително в областта на лечението на детски рак и болестта на Паркинсон. Той подчерта, че последствията от подобно правителствено вмешателство ще бъдат „сериозни и дългосрочни“.
В иска се твърди, че действията на администрацията на Тръмп нарушават Първата поправка на Конституцията на САЩ и федералните закони, а също така заплашват да лишат Харвард от статута му на неправителствена организация и да ограничат достъпа на чуждестранни студенти.
Източник: Pravda Gerashchenko