България започна проучвания в своята изключителна икономическа зона за находища на газ и петрол, но руската агресия постави този процес на пауза. Това заяви в интервю за RFI на украински език бившият министър на отбраната на България Тодор Тагарев.
„В по-голяма или по-малка степен това са проблемите, които ни тревожат: сигурността на морските превози, проучването на икономическите ресурси, екологичните проблеми, дроновете и морските мини по нашия път“, каза бившият министър на отбраната на България Тодор Тагарев.
Тагарев е смятан за истински приятел на Украйна. От 2005 до 2011 г. той е бил съветник в Министерството на отбраната на Украйна, а след като оглави Министерството на отбраната на България през 2023 г., категорично подкрепяше Киев. Именно по време на неговото управление българският парламент одобри допълнителна военна помощ за Украйна и преодоля президентското вето върху доставката на бронетранспортьори.
„Имаме много ясно разбиране, че подкрепата за Украйна не е само морално задължение, а и в наш стратегически интерес“, заяви Тодор Тагарев пред кореспондентката на RFI на украински език през октомври 2023 г. Тогава той подписа меморандум с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността.
Същата година украинската режисьорка от български произход Татяна Станева засне по поръчка на Министерството на отбраната на България филм за войната, която Русия започна срещу Украйна. Филмът беше представен в София в Централния военен клуб.
През април 2024 г. правителството на Николай Денков, в което Тодор Тагарев беше министър на отбраната, подаде оставка. Основните политически сили не успяха да преодолеят старите си разногласия и да постигнат компромис. Въпреки това деветте месеца управление на кабинета „Денков“ останаха в историята като едни от най-успешните в дългия период на политическа нестабилност в страната. България отново изпадна в политическа криза и проведе седмите си парламентарни избори за последните три години.
Видео:
Кратко резюме:
- Проблеми с морския транспорт и сигурност: „Всичко, свързано с морските превози, включително зърнени продукти и торове от Украйна, беше значително засегнато и промени сериозно логистиката и сигурността на региона.“
- Екологични и туристически опасения: „След инцидента със затъналите танкери в Азовско море и опасенията за замърсяване на българското Черноморие, бе застрашен и туристическият сезон.“
- Проблем с морски мини и руски учения: „Имаше десетки сигнали за потенциални морски мини, както и значителен негативен ефект от решението на Русия да обяви учения с бойни стрелби, което доведе до затварянето на голяма част от българската изключителна икономическа зона през лятото на 2023 г.“
- Оттегляне на голяма енергийна компания: „Голяма международна компания за енергийни проучвания напусна България заради рисковете, свързани с войната и руските военни учения в Черно море.“
- Приоритет на отбранителните способности: „Започнат е проект за изграждане на два нови патрулни кораба от 2200 тона, като един от тях вече е на вода. Съвместно с Румъния и Турция се реализират усилия за противодействие на руската заплаха в региона.“
- Ролята на НАТО и съюзниците: „Тристранното споразумение между Румъния, България и Турция и дейността на страните от НАТО значително допринасят за стабилизирането на обстановката в Черно море.“
- Стабилизираща роля на Турция: „Турция играе ключова роля, ограничавайки достъпа на руски военни кораби в Черно море, което значително стабилизира ситуацията в региона.“