Временно окупираният полуостров Крим в последно време все по-често е посещаван от т.нар. „добри дронове“, които устройват огнени нощи върху обекти на руските окупационни сили. Всъщност, ставаме свидетели как Крим се превръща в островния еквивалент на Чернобаевка – печално известната точка на масово унищожение на руски войски през 2022 г.
Как и защо се случва това? Ето какво разказват анализаторите от OBOZ.UA и групата „Информационнa съпротива“.
Всичко е свързано
Само преди дни видяхме как за първи път от дълго време Сочи и Адлер изпитаха на гърба си посещението на „добрите дронове“. Бяха поразени обекти на „Кубаньнефтепродукт“ и „Лукойл-Югнефтепродукт“.
Руската ПВО – в лицето на 1721-ви зенитно-ракетен полк, въоръжен с „нямащи аналог в света“ С-350 и „Бук-М3“ – не успя да прихване малогабаритните дронове. Вместо това свои ракети паднаха от небето върху собствените им глави.
Какво общо има това с Крим? От къде преминаха тези дронове към Русия? Точно така – през въздушното пространство на украинския Крим, което на четвъртата година от пълномащабната инвазия се е превърнало в решето.
Това е резултат от последователната, системна работа на украинските сили – по унищожаване на важни военни обекти и ПВО позиции на полуострова.
Системен лов
Само наскоро бяха публикувани нови видеа от ударите на ГУР по „Панцир-С1“, радари „Ниобий-СВ“, „Противник-ГЭ“ и изтребител Су-30 на летище Саки.
Тези атаки са редовни и лишават руските сили от възможността безопасно да разгръщат ПВО и радарни системи. Всеки месец Русия губи между 25 и 35 ПВО комплекса, като до една трета от тях – в Крим. А липсата на производство ги принуждава да местят техни системи от други райони – оголвайки руското небе.
Кръговратът на уробороса
Крим се е превърнал за руската ПВО в повторение на Чернобаевка. Полуостровът е с площ от 26 000 кв. км и на него е разположена 31-ва ПВО дивизия:
- 12-ти полк (Евпатория, Севастопол)
- 18-ти полк (Джанкой, Феодосия, Тарханкут)
- 3-ти радиотехнически полк (Тарханкут)
Но има фатален проблем – разчитат главно на секторални радари 92Н2Е, които не могат ефективно да засичат малки цели. Липсата на модерни радари като 91Н6Е не може да се компенсира – всеки „Небо-М“ или „Каста-2Е2“ е бързо унищожаван и отново трябва да бъде заместен. Така се въртят в омагьосан кръг – уроборос.
Няма къде да избягаш
Крим е напълно затворена територия. Всички възможни позиции за ПВО са известни, както и техните уязвимости.
Някои може да го сравнят с Израел, но разликата е, че Израел има високотехнологични и плътно разположени ПВО системи, докато Русия разчита на морално остарели радари с ниска ефективност.
Тази „екосистема“ е обречена – няма шанс да оцелее, само въпрос на време е. А в нея се намират:
- – Транспортни и логистични възли
- – Пускови площадки за Shahed-136 (мыс Чауда)
- – Установки за балистични ракети 9М723/KN23
- – Разузнавателни средства срещу Украйна
Затова регулярните атаки по Крим са критично важни за сигурността на цяла Украйна – те намаляват възможността за въздушно прикритие и превръщат небето над полуострова в „проходен двор“.
Русия се страхува от украинската авиация
Командването в Москва разбира, че ако падне ПВО-то в Крим, следващото ще е въздушно нападение с изтребители. Това за тях е кошмарен сценарий, защото означава загуба на контрол и на сушата.
С други думи: това, което сега виждаме в Крим, е повторение на изтребването на руските войски в Чернобаевка през 2022 г., само че по-мащабно и постепенно.
Изводи:
- Украинските дронове изтощават системно ПВО-то на Русия
- Крим е втората най-важна ПВО зона след Московска област
- Русия не може да поддържа този капацитет – нито с техника, нито с производство
- Атаките имат стратегическа цел – унищожаване на прикритието над окупираните територии и самата Русия
Полуостровът вече не е сигурен тил. Все повече ресурси трябва да се вкарват в защитата му, което е икономически и логистично непоносимо за агресора.
А по ефективността на дроновите атаки виждаме, че целите се постигат. По план. Без милост.
Източник: Александър Коваленко за OBOZ.ua