Музикалното наследство на Буджак беше представено в Киев (Снимки)

Музикалното наследство на Буджак беше представено в Киев (Снимки)

В събота, 8 февруари, в град Киев се проведе презентацията на проекта „Музикалното наследство на Буджак“, посветен на съхраняването и популяризирането на традиционната музика на южна Одеса. В рамките на тази инициатива изследователи, доброволци и музиканти проведоха поредица от експедиции през лятото на 2024 г., посещавайки населени места в Буджак. Сега резултатите от тази усърдна работа бяха представени на широката общественост. На събитието присъства и журналист от интернет изданието „Махала“.

Презентацията се състоя в Музея на Иван Гончар, където организаторите представиха своите открития от експедициите и събраните архивни материали. Беше организирана и експозиция, включваща ръчно изработени изделия на местни майсторки и картини на бесарабския художник Павел Баламаджи.

„Мисля, че подобно събитие е за първи път както за Музея на Гончар, така и за мнозина от гостите, които днес са тук. Дълго съм се чудил кога точно се влюбих в нашата култура. Може би това стана, когато като тийнейджър на сватба в Арциз чух българска музика. Или когато попаднах сред фолклористите в Киев и се замислих какво мога да направя за нашия край. Каквато и да е причината, всички тези истории, музика, тъкани кърпи, картини – всичко това е свързано с хората. Днес празнуваме именно тези хора, които живеят в този прекрасен регион на Украйна. Чрез различни детайли ще се опитаме да ви покажем това многообразие“, сподели съоснователят на проекта „Музикалното наследство на Буджак“ Артем Целиков.

В началото на събитието за първи път бяха представени уникални архивни филми, заснети през 1958 г. в селата Кубей и Криничне, които бяха допълнително озвучени. Тези редки киноматериали позволиха на зрителите да се потопят в атмосферата на миналото и да видят ежедневието, традициите и културния живот на местните жители през средата на ХХ век.

„Знаем имената на хората, които свирят във видеото за Кубей, и скоро то ще бъде публикувано в YouTube заедно с цялата тази информация. В момента продължаваме да изследваме кои точно са участвали в танците. Ако някой разполага с допълнителна информация, тя ще бъде много полезна, затова ни пишете. Филмът за Криничне вече го показахме в селото по време на лятната експедиция, но тогава беше без звук. Въпреки това се събраха много хора и дори успяхме да открием някои от тези, които се виждат във видеото като тийнейджъри или деца“, разказа Артем Целиков.

Участниците в събитието имаха възможността да се насладят и на живото изпълнение на мелодии от Буджак, изпълнени от музикантите Петро Пинтя и Иван Минковски от село Городне. Групата „Станция Сиваш“ също представи автентични песни от южна Украйна, включително няколко народни песни от Буджак.

„Искам да благодаря на всички, които вложиха част от своя труд, време и усилия, за да живее и да се развива този проект. За нас е изключително приятно да чуваме отзиви, че вършим важна работа, но тази работа не би съществувала без вас – хората, които ни подкрепихте физически, морално или финансово. Всеки принос, независимо от мащаба му, е безценен и ни помага да съхраняваме и популяризираме културното наследство на нашия край. Заедно творим този проект и ще продължаваме да го развиваме“, завърши участникът в проекта Валерий.

Източник: Махала