Съобщенията на военните кореспонденти за доставката на товари на фронтовата линия с магарета, за които вчера съобщи „МО“, предизвикаха широк отзвук. Тази необичайна практика беше коментирана в руския парламент.
Генерал-лейтенант Виктор Соболев, член на Комитета по отбрана в Държавната дума и бивш командващ на 58-а армия, призна в интервю за „Газета.Ru“ проблемите със снабдяването на войските на фронтовата линия и подкрепи нововъведението: „Ако се използват магарета, коне и т.н. за доставка на боеприпаси на фронта, това е нормално. Във Великата Отечествена война част от артилерията ни беше на конна тяга и достигна Берлин.“
„Кучетата също се използваха през Великата Отечествена война, носеха две мини, които след това се взривяваха на нужното място — продължи генералът. — По-добре да загине магаре, отколкото двама войници, превозващи необходимия товар с кола… Най-вероятно натоварват товара върху магарето, което знае накъде да върви.“
Колегата на Соболев от комитета, Виктор Заварзин, заяви пред RTVI, че магаретата могат да се използват в зони с труднодостъпна местност: „Нека работят, нека магаретата помагат за победата. <…> В зоната на бойни действия работят и кучета, и котки — те помагат в борбата с мишките в окопите, както и конете.“
Магаретата са били активно използвани в армията на Древния Изток през III хилядолетие пр.н.е. като товарни, ездачни и впрегатни животни. По-късно са заменени от по-силни и бързи коне.
За трите години война руският военно-промишлен комплекс така и не успя да установи производство на стандартна защита срещу дронове за бронетехника и транспорт, което води до необходимостта войниците да импровизират със самоделни решения.
Източник: Pravda Gerashchenko