Нов етап от войната. Какво ще променят ударите на Украйна по руска територия със западно оръжие?

Нов етап от войната. Какво ще променят ударите на Украйна по руска територия със западно оръжие?

© Виталий Портников

Решението на САЩ и някои други съюзници на Украйна на Запад относно възможността за атаки със западни оръжия на руска територия – макар и с известни ограничения засега – се превръща във възможен нов етап от войната. И този етап най-накрая може да се счита за значителна стъпка към неговото завършване.

Наистина, през цялото това време – практически от 24 февруари 2022 г. – съюзниците на Украйна се опитват да задържат войната в нейните суверенни граници. Западните оръжия бяха използвани предимно за нападение срещу руските позиции в окупираната територия на Украйна.

За да удари суверенната територия на Руската федерация, Украйна имаше възможност да използва оръжия от собственото си производство, но обхватът на тези оръжия, разбира се, не можеше да се конкурира с арсеналите, които Русия използва, за да удари Украйна. Освен това дори подобни атаки не винаги се възприемат с разбиране от съюзниците на Украйна.

Помощта на Запада за Украйна трябваше да убеди руския лидер Владимир Путин в безсмислието на плановете му да погълне украинската държава или поне да окупира повечето от нейните територии. Путин обаче може да е възприел забраната за използване на западни оръжия за нанасяне на удари по Русия като демонстрация на страха на Запада от евентуален руски отговор.

В допълнение, липсата на подобни атаки създаде възможност за бързо възстановяване на унищожения потенциал в окупираната територия на Украйна и подготовка на нови планове за настъпление – както показаха опитите за пробив в Харковска област. Така че Путин може да възприеме предпазливостта на Запада и намерението за локализиране на войната като страх на Запада и шанс за продължаване на военните действия.

Сега руският лидер видя, че Западът е готов да вдигне залозите. В същото време е абсолютно ясно, че Путин няма намерение да отговаря с удари по територията на страните от НАТО, ако западните оръжия бъдат използвани срещу Русия. Защо съм сигурен в това? Ами защото Русия не е нанасяла такива удари, дори когато западни ракети са били използвани, например, за удари по окупирания Севастопол или други цели в Крим.

Крим и Брянск са територии на различни държави за Джо Байдън или Еманюел Макрон. За Путин това е една и съща страна. Разбира се, той ще се стреми да попречи на Запада да позволи използване срещу военни обекти на руска територия. Той обаче няма да глобализира войната във връзка с тези удари.

Сега не само Путин е този, който поръчва музиката

Какво ще прави тогава Путин? Руският лидер ще се опита да действа едновременно в няколко направления. Една от тях ще бъде свързана с опитите за продължаване на войната въпреки новите възможности на Украйна – да се докаже, че новите решения на Запада не засягат намеренията на Москва да остане в дневния ред на многогодишна война на изтощение. Но това не означава, че Москва няма да бъде обезпокоявана от възможността за нови удари по нейна територия. Ще бъде.

Затова в същото време ще се правят опити за дипломатическа офанзива, в частност чрез китайското ръководство. Както в навечерието на срещата на върха в Швейцария, така и след нея, в Москва и Пекин ще се опитат да говорят за „замразяване на конфликта“ без гаранции за сигурност на Украйна, за да се предотврати унищожаването на руски военни обекти и да се създадат възможности за възстановяване на загубени ресурси.

За Украйна и нейните съюзници е важно да разберат нивото на тази загриженост. В края на краищата доскоро Путин беше този, който дирижираше ескалацията. И си струва да разгледаме по-отблизо как той реагира, когато осъзнава, че сега не е единственият, който поръчва музиката.

Източник: https://www.radiosvoboda.org/a/zbroya-zakhodu-novyy-etap-viyny/32975162.html