Както е известно, от 17 до 21 февруари в Абу Даби (ОАЕ) ще се проведе изложението на оръжия IDEX 2025, на което ще бъдат представени и руски производители на оръжия. Мда… Но, темата не е за това.
На изложението концернът „Калашников“ ще представи ЗРК „Крона-Е“, за който руските пропагандни платформи, всички в един глас, възторжено пишат, че това е несравним в света, най-нов комплекс! Всъщност това не само е лъжа, но и още нещо!
Първо, ЗРК „Крона-Е“, който използва като шаси БТР-82А, е стар проект на ЗРК „Сосна“, демонстриран още през 2013 година, но оттогава, за 12 години (!!!), „най-новият“ комплекс така и не получи поръчки и не бе пуснат в серийно производство.
Второ, ЗРК „Крона-Е“ е въоръжен не само с пускови установки със ЗУР 9М340, но и с квартет 9М333, използвани от съветския ЗРК „Стрела-10“. И тук възниква въпросът – защо? Ракетите 9М340, според техните заявени характеристики, са не по-лоши, а дори по-добри от 9М333. Тогава защо се претоварва бойният модул с тези ЗУР, вместо да се оставят оригиналните шест ЗУР или да се добавят допълнителни 9М340?
И още един въпрос: защо на бойната машина на ЗРК „Крона-Е“ не са поставени пускови установки за ЗУР 9М335 от ЗРПК „Панцир-С1“? И изобщо, защо да се измисля нова система, като се използват стари съветски ракети, когато вече има чудесния, серийно произвеждан ЗРПК „Панцир-С1“?
Отговорите на тези въпроси са доста прозаични. ЗУР 9М340 е недоработен продукт, чието производство в настоящите условия е затруднено. ЗРПК „Панцир-С1“, въпреки цялата помпозност и реклама, не оправда очакванията и се оказа по-слаб по потенциал от стария съветски ЗРПК 2С6 „Тунгуска“. А архаичният 9М333 е някаква гаранция, че поне една ракета ще улучи целта.
Така изглежда еволюцията на руските ЗРК за малък радиус на действие – „най-новият“ старец ЗРК „Крона-Е“, 12 години след проекта ЗРК „Сосна“, все още без нито един купувач. Ще помогне ли ребрандирането? Може и да сменят надписа на входа, но същността на хаоса няма да се промени.
Източник: Александр Коваленко