Окупаторите в Запорожка област подготвят мащабна пропагандна кампания за 9 май

Окупаторите в Запорожка област подготвят мащабна пропагандна кампания за 9 май

В окупираните територии на Запорожка област руските окупатори усилено се подготвят за отбелязването на 80-годишнината от „великата победа” с безпрецедентна пропагандна кампания. Местните жители са принудени да участват в тържествата, като им се раздават стикери за автомобили и георгиевски ленти, от които не могат да откажат без риск от загуба на работа или други форми на натиск.

В училищата и детските градини окупаторите провеждат тематични диктовки, организират „безсмъртни полкове” и други мероприятия, които са част от руската идеология, насочена към децата. Младите каратисти от мелитополското училище по карате например са били принудени да участват в т.нар. „беседа за важното”, посветена на георгиевската лента, която според окупаторите „трябва да се носи отляво до СЪРЦЕТО”.

По улиците на окупираните територии се появиха т.нар. „победобуси” – автобуси, украсени с георгиевски ленти, с датите „1945-2025″ и портрети на съветски маршали. Това се случва на фона на почти неработещ обществен транспорт за цивилни – хората са принудени да ходят пеша, да търсят случайни превози или да плащат прекомерно високи цени за „маршрутки без разписание”.

Центърът за национална съпротива (ЦНС) съобщава, че окупаторите са поставили около 80 билборда в Запорожка област, посветени на датата. Те съдържат образи от Втората световна война, надписи като „Гордеем се”, „Благодарим” и „Победата ще бъде наша” на фона на съветски войник.

Ръководителят на Запорожката областна военна администрация Иван Федоров подчертава: „Не скръб, а военни маршове, „безсмъртни полкове” и възпитаване на омраза към Украйна. Русификацията е маскирана като „памет”. 9 май за Русия е оръжие на пропагандата, насочено към унищожаване на украинската субектност, пренаписване на историята и оправдаване на руската агресия”.

Според експерти, това е част от системната политика на окупаторите за формиране на изкривена представа за историята от най-ранна възраст и подготовка на децата за война5.

Източник: ЦПД