Приднестровието в енергийна криза: Спиране на газа и тежка зима за жителите

Приднестровието в енергийна криза: Спиране на газа и тежка зима за жителите

Окупацията на Приднестровието от Русия оставя региона в изолация и зависимост от Москва за доставки на енергийни ресурси. Спирането на руския газ през Украйна на 1 януари 2025 г. доведе до тежка енергийна криза в непризнатата република.

„Газпром“ обяви, че транзитът на газ през Украйна е прекратен поради „техническа и юридическа невъзможност“ за изпълнение на доставките​. Това незабавно се отрази върху Приднестровието, където Молдавската ГРЕС (Государственная районная электростанция) премина на работа с въглища. Запасите от донбаски въглища са достатъчни за 52 дни, но могат да захранят само два енергоблока​.

Ограничения и прекъсвания на електроснабдяването

В резултат на кризата властите в Тираспол въведоха режим на тока и ограничиха подаването на електроенергия за промишлените и социалните предприятия. Частният сектор бе засегнат от прекъсвания на газовите доставки, като много домакинства бяха предупредени да очакват спиране на газа до обяд​.

Кинотеатърът „Тираспол“ бе изключен от топлоснабдяване, като се разчиташе единствено на климатични инсталации за отопление​. Властите предупредиха, че запасите от газ ще стигнат за нормално потребление едва до 20 януари, а в северните райони на региона – до 10 януари​.

Социални и промишлени последици

Местните власти разпоредиха временното затваряне на детски градини и училища, като учебният процес ще бъде възобновен след 8 януари само за деца на работещи родители​. В Тираспол ще работят само 7 детски градини, въпреки че има над 900 подадени молби от родители.

Някои промишлени предприятия в региона вече намалиха производството си, докато други напълно спряха дейност поради недостиг на енергия. Властите организираха добив на дърва, като в акцията се включи и министерството на отбраната, осигурявайки транспорт за дърводобива​.

Алтернативни източници и адаптация

Преходът към въглища в Молдавската ГРЕС осигури временно решение, но работещите енергоблокове имат ограничен капацитет. По думите на властите, енергията, генерирана от ГРЕС, ще бъде увеличена, когато потреблението на отоплителни уреди в многоетажните сгради нарасне​.

Въпреки откриването на временни отоплителни пунктове, населението не прояви интерес към тях. Единственият посетител на такъв пункт в Тираспол е напуснал, след като се почувствал по-добре​.

Кишинев и румънска електроенергия

Молдова също усети последиците от газовата криза, като премина към доставки на електроенергия от Румъния. Спадът в работата на Молдавската ГРЕС наложи този ход​.

Заключение

Кризата в Приднестровието разкри уязвимостта на непризнатата република, която разчита почти изцяло на руски газ. Въпреки опитите за справяне с енергийните ограничения, регионът остава в тежко положение. За разлика от Украйна, която се адаптира и укрепва енергийната си инфраструктура с помощта на Запада, Приднестровието продължава да страда от хронична зависимост от Русия.