Разузнаването на САЩ не вижда готовност на Путин за мир в Украйна: как Кремъл „имитира“ преговори

Разузнаването на САЩ не вижда готовност на Путин за мир в Украйна: как Кремъл „имитира“ преговори

Източници от разузнаването разкриха пред NBC News, че според актуалните данни Путин все още вярва, че може да завладее цялата украинска територия.

Според един от служителите на Конгреса САЩ „нямат никакви разузнавателни данни, че Путин в момента е заинтересован от реално мирно споразумение“. Той „смята, че печели“, въпреки значителните руски загуби на бойното поле.

„Фалшиво примирие“

Разузнавателните източници са единодушни, че руският диктатор може да се съгласи на „прекратяване на огъня“ в Украйна, тъй като това ще даде време за възстановяване на армията му.

Те смятат, че Путин не планира да изтегли войските си от Украйна и може да използва „мирните преговори“, за да провери какви отстъпки може да получи, както и за да се върне на международната сцена.

Путин предпочита безкрайни преговори

The Economist, позовавайки се на американски служители, съобщава, че Доналд Тръмп няма ясен план за Украйна: възможностите му варират от спиране на помощта до увеличаване на военната подкрепа и санкциите. В Рияд американски и руски представители са се договорили за серия от преговори за Украйна. Започва подготовката за среща между Тръмп и Путин, макар че точната дата още не е определена.

Докато американският президент разглежда преговорите като начин за прекратяване на войната, лидерът на Кремъл ги вижда като част от по-широк конфликт.

Начало на мира или манипулация?

Руският диктатор започна да ухажва Тръмп с откровени ласкателства и някои показни жестове: на 11 февруари той освободи Марк Фогел, американски гражданин, арестуван в Русия през 2021 г.

В същото време основните искания на Путин относно Украйна остават непроменени. Те включват:
▪️ извънблокова Украйна с ограничени по численост и въоръжение сили, която не приема западни войски;
▪️ признаване, че Крим и другите анексирани украински територии са част от Русия;
▪️ премахване на западното ембарго и санкции срещу Русия, за да може да възстанови икономиката си.

Какво ще се случи при замразяване на войната в Украйна

Дори ако горещата фаза на войната приключи, Путин ще продължи опитите да парализира Европа и да възстанови руската сфера на влияние. Според Стив Ковингтън, съветник на върховния главнокомандващ на НАТО в Европа, целта на Кремъл е да сломи Украйна и да разруши световния ред, създаден след 1945 г. под ръководството на САЩ.

Кремъл се надява, че проруски партии ще спечелят на европейските избори и ще му помогнат да разшири влиянието си в Европа.

От какво се страхува Путин

Най-големият му приоритет е да остане на власт. Излизането от войната крие рискове, включително завръщането на стотици хиляди войници и борби между различни кланове. Путин се страхува от възможността да загуби властта си и е убеден, че за да я запази, трябва да продължи войната.

Два възможни сценария след прекратяване на огъня

1️⃣ Това може да позволи на Украйна да се възстанови, да повиши разходите за отбрана в Европа и да запази част от санкциите срещу разклатената руска икономика.

2️⃣ При единна позиция на САЩ, Украйна и ЕС, замразяването на военните действия може да срине амбициите на Путин. Но той залага на това, че ще може да воюва по-дълго от Украйна или че ще убеди Тръмп в сделка, която ще позволи на Русия да се реинтегрира в световната икономика, ще превърне Украйна в разделена и разрушена държава и ще остави Европа твърде слаба, за да се защити.

Източник: Pravda Gerashchenko